REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Wyrok zabójczy dla budżetu miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Budżet Chełma zapłacił Chełmskiemu Towarzystwu Edukacyjnemu prawie 1,113 mln zł.  Z tego blisko 415 tys. zł stanowią odsetki ustawowe. Wyrok zapadł jeszcze w kwietniu 2018 roku. Na początku czerwca br. Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił apelację złożoną przez chełmski samorząd.

Reklama

Wyrok sądu Apelacyjnego kończy kilkunastoletnią batalię jaką Miasto toczyło z Chełmskim Towarzystwem Edukacyjnym (ChTE).  W czerwcu 2002 roku samorząd (Prezydentem był Henryk Dżaman) zawarł z ChTE umowę najmu budynku przy ul. I Pułku Szwoleżerów 17 B. Umowa opiewała na okres dziesięciu lat. Ówczesna Rada Miejska w Chełmie wyraziła zgodę nie tylko na tę umowę, ale także:

… zaakceptowała ustanowienie na nieruchomości hipoteki kaucyjnej do kwoty 706.000 zł „tytułem zabezpieczenia kredytu bankowego, którego zaciągnięcie planuje Chełmskie Towarzystwo Edukacyjne na pokrycie wydatków adaptacyjnych i rozbudowę nieruchomości do potrzeb Zespołu Szkół Społecznych – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta dyrektor gabinetu prezydenta Jakuba Banaszka .

Grabczuk zapłacił

Zgodnie z zawartą umową Towarzystwo zobowiązało się dokonać szeregu prac remontowo – inwestycyjnych. Polegały one m.in. na rozbudowie budynku i wybudowaniu dojazdu do niego. planowane roboty zostały wykonane i nie były kwestionowane przez Miasto Chełm. ChTE zażądało w związku z tym zwrotu poniesionych kosztów. W  grudniu 2003 roku, sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie. Dwa lata później  zawarta ugoda pomiędzy Miastem Chełm zarządzanym wówczas już przez Prezydenta  Krzysztofa Grabczuka. Na jej mocy Miasto zapłaciło nieco ponad 346 tys. zł.

Fisz robiła uniki

Po zawarciu ugody Towarzystwo nadal remontowało wynajmowany budynek. Po rozwiązaniu umowy najmu, w 2012 roku, po raz kolejny zwróciło się do Miasta Chełm o pokrycie poniesionych kosztów. Władze Chełma kierowane przez A. Fisz, pomimo składanych obietnic, nie zapłaciły ani złotówki. We wrześniu 2013 roku ChTE znowu weszło na drogę sądową.

Sąd uznał, że zapisy umowy, jak i późniejsze aneksy nie przewidywały sytuacji, że dokonane przez Towarzystwo nakłady będą bezpłatnym przysporzeniem dla Miasta Chełm, dlatego powinny być zwrócone w całości – mówił Daniel Domoradzki.

Sąd zwrócił nawet uwagę, samorząd Chełma ogłaszając zamiar sprzedaży nieruchomości, uwzględnił w cenie sprzedaży nakłady dokonane przez ChTE. Według biegłego powołanego przez sąd było to ponad 700 tys. zł. Miasto w ubiegłym roku ostatecznie sprzedało budynek przy Szwoleżerów za prawie 2,61 mln zł. ChTE nie zobaczyło z tych  pieniędzy ani grosza.

Opieszałość kosztuje

Do kwoty wyliczonej przez biegłego sąd doliczył odsetki ustawowe za zwłokę w zapłacie oraz koszty sądowe. Rezultat – z kasy Miasta Chełm na zaspokojenie ChTE poszło prawie 1,13 mln. zł. Brak tych pieniędzy w budżecie miasta z pewnością odczujemy wszyscy. Co gorsza, można postawić sobie pytanie, czy był to już ostatni trup w budżetowej szafie samorządu?

***

fot. kadr z nagrania wideo sesji RM z 22 lipca 2019 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A Fisz wiedziała co liczyć?NIE

  No votes yet.
  Please wait...
 • Fiszowej trzeba kupić kalkulator bo taka biedna nie umiała liczyć:)

  No votes yet.
  Please wait...
 • Teoretycznie nawet po ostatecznym wyroku można dyskutować na temat wykonania wyroku,ale to tylko w sytuacji,gdy dłużnik nie ma forsy na koncie.Miasto nie ma żadnych szans,bo wierzyciel wyśle komornika,który oczyści konta miasta.Negocjacje mają sens znacznie wcześniej,raczej przed pierwszą rozprawą.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Sawa , Ty jak zwykle ” nic nie wiedzący z Chełma”. Pisze o” genialnym” Andrzeju, coś w twoim stylu, a moze to ty , ktory teraz proponuje wspólnie z Fisz siadać do rozmow z tymi co wygrali sprawe celem osiagnięcia konsensusu, jak to już ” musztarda po obiedzie”.

  No votes yet.
  Please wait...
 • kkt,a o czy ty piszesz?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zróbcie to a będzie wam to zapisane ” złotymi głoskami ” w historii Chełma, tak jak w tych opowiadaniach Singera. hahahahahaha

  No votes yet.
  Please wait...
 • Rzeczywiście ” genialny pomysł, błyskotliwego Andrzeja” . Teraz jak już jest prawomocny wyrok i do tego już chyba wyegzekwowany, to będziemy szukać konsensusu i do tego bez żadnych ” twardych argumentów”. Rychło w czas! Ciekawe, jaki głupi mając taką kasę w ręku sam z dobrej woli by ją oddał. Chyba że chodzi o jednego i drugiego Andrzeja. Chłopaki to do dzieła zróbcie to , osiągnijecie konsensus a pieniądze wpłacice do kasy miasta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama