REKLAMA
,
Wystawa broni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie otwiera wystawę poświęconą broni białej XIX-XX wieku.

Na wystawie znajdują się egzemplarze broni ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie,  i prywatnych kolekcji Zbigniewa Antoniaka oraz Ryszarda Skiby. Otwarcie przewidziano na 27 października o godz. 13:00 w siedzibie muzeum (Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a). Ekspozycja będzie czynna do 28 stycznia 2018 r.

Reklama

Ekspozycja przybliża rozwój broni białej jako uzbrojenia wojska polskiego, jak również obcego (m.in. francuskiego, rosyjskiego, pruskiego, austriackiego) w ciągu ostatnich dwustu lat. Na wystawie szczególne miejsce zajmuje szabla. W Polsce przez wiele wieków stanowiła ona symbol przynależności do stanu szlacheckiego, symbol militarnej potęgi Rzeczypospolitej, a w okresie zaborów wspomnienie dawnej świetności. Do dzisiaj szabla używana jest m.in. przez oficerów kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego w czasie uroczystości państwowych.

Innym rodzajem broni białej będącej w chwili obecnej na wyposażeniu wszystkich armii świata jest bagnet. Jego początki sięgają XVII wieku. W ciągu kilu stuleci wielokrotnie zmieniał on swą formę. Współczesne bagnety przypominają swym wyglądem bojowy nóż – sztylet. Do dzisiaj szkoli się żołnierzy w walce wręcz z użyciem bagnetu.

Obok szabel i bagnetów na wystawie można obejrzeć również używane niegdyś w wielu armiach tasaki oraz kindżały, popularne m.in. w formacjach kozackich armii rosyjskiej w XIX i na początku XX wieku, a przejęte z tradycji ludów Kaukazu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gospodarcze centrum dla młodych
Absolutorium dla prezydenta
Absolutorium dla prezydenta
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Waśniewskiego znowu przejezdna
Raport o stanie Chełma
REKLAMA