REKLAMA
,
Wystawa „Trzy razy Polska” w CHBP
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

jJak informowaliśmy wczoraj, już wkrótce nastąpi otwarcie wyremontowanej Biblioteki Publicznej im. Pauliny Orsetti przy ul Partyzantów 40. Z tej okazji odbędzie się również wystawa. Zobaczcie.

Reklama

Dom Spotkań z Historią w Warszawie udostępnił Chełmskiej Bibliotece Publicznej wystawę fotograficzną John Vachon. Trzy razy Polska, która zostanie wyeksponowana w nowym budynku ChBP podczas otwarcia już 27 stycznia br.

hWystawa prezentuje ponad 120 nieznanych w Polsce, znakomitych zdjęć, amerykańskiego fotoreportera Johna Vachona, który w latach 1946, 1956 i 1963 odwiedził nasz kraj, a także kilkanaście innych zdjęć wykonanych przez fotografów dokumentujących pomoc udzieloną Polsce w ramach UNRRA. Pochodzą one z archiwów amerykańskich: Biblioteki Kongresu USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prywatnych zbiorów Ann Vachon. Partnerami ekspozycji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Vachon po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju tuż po wojnie; na zlecenie rządu amerykańskiego. Dokumentował pomoc, udzielaną Polsce po II wojnie światowej w ramach United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA). unnamedrZdjęcia z 1956, wykonane na zlecenie magazynu „Look”, ukazują zniszczoną po wojnie Warszawę i jej mieszkańców podejmujących trud odbudowy życia. Vachon fotografował wtedy m.in. w FSO, szkołach, szpitalach, teatrach, kawiarniach, muzeach, na zjazdach związków zawodowych i w Sejmie. Szczególnie fascynował go Pałac Kultury i Nauki, symbol zachodzących zmian, który uchwycił w wielu kadrach. Podczas kolejnego pobytu w Polsce fotograf wykonał dla magazynu „Look” serię kolorowych slajdów. Rzecz unikatowa, jak na okres, kiedy powstał ten materiał. Prawdopodobnie to jedne z nielicznych obrazów Warszawy z pierwszej połowy lat 60. wykonanych i zachowanych w kolorze. Sekwencją zasługującą na wyróżnienie jest m.in. seria zdjęć 25-letniej wówczas aktorki Beaty Tyszkiewicz. Zasadniczą cześć wystawy (około 80 zdjęć) stanowią fotografie z roku 1946.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA