REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Wystawa “Trzy razy Polska” w CHBP
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

jJak informowaliśmy wczoraj, już wkrótce nastąpi otwarcie wyremontowanej Biblioteki Publicznej im. Pauliny Orsetti przy ul Partyzantów 40. Z tej okazji odbędzie się również wystawa. Zobaczcie.

Dom Spotkań z Historią w Warszawie udostępnił Chełmskiej Bibliotece Publicznej wystawę fotograficzną John Vachon. Trzy razy Polska, która zostanie wyeksponowana w nowym budynku ChBP podczas otwarcia już 27 stycznia br.

hWystawa prezentuje ponad 120 nieznanych w Polsce, znakomitych zdjęć, amerykańskiego fotoreportera Johna Vachona, który w latach 1946, 1956 i 1963 odwiedził nasz kraj, a także kilkanaście innych zdjęć wykonanych przez fotografów dokumentujących pomoc udzieloną Polsce w ramach UNRRA. Pochodzą one z archiwów amerykańskich: Biblioteki Kongresu USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prywatnych zbiorów Ann Vachon. Partnerami ekspozycji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Vachon po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju tuż po wojnie; na zlecenie rządu amerykańskiego. Dokumentował pomoc, udzielaną Polsce po II wojnie światowej w ramach United Nations Relief and Rehabilitation Administration (UNRRA). unnamedrZdjęcia z 1956, wykonane na zlecenie magazynu „Look”, ukazują zniszczoną po wojnie Warszawę i jej mieszkańców podejmujących trud odbudowy życia. Vachon fotografował wtedy m.in. w FSO, szkołach, szpitalach, teatrach, kawiarniach, muzeach, na zjazdach związków zawodowych i w Sejmie. Szczególnie fascynował go Pałac Kultury i Nauki, symbol zachodzących zmian, który uchwycił w wielu kadrach. Podczas kolejnego pobytu w Polsce fotograf wykonał dla magazynu „Look” serię kolorowych slajdów. Rzecz unikatowa, jak na okres, kiedy powstał ten materiał. Prawdopodobnie to jedne z nielicznych obrazów Warszawy z pierwszej połowy lat 60. wykonanych i zachowanych w kolorze. Sekwencją zasługującą na wyróżnienie jest m.in. seria zdjęć 25-letniej wówczas aktorki Beaty Tyszkiewicz. Zasadniczą cześć wystawy (około 80 zdjęć) stanowią fotografie z roku 1946.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*