REKLAMA
,
Z gminy Kamień nawoływał do nienawiści
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ma 26 lat i mieszka w gminie Kamień. Na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści wobec uchodźców z Ukrainy i Bliskiego Wschodu. Jest już w rękach policji, razem z trzema innymi zachęcającymi do ataków na uciekających przed wojną.

Reklama

Dzięki pracy policjantów z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie zatrzymano czterech mężczyzn. Każdy z nich na portalach społecznościowych nawoływał do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców. Powielając fake newsy apelowali o organizowanie się do „patrolowania miejscowości przygranicznych oraz „zjednoczenia sił w celu oczyszczania miasta”.

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie i napływem do Polski uchodźców, ruszyła ogromna akcja pomocy dla tych, którzy u nas szukają schronienia. Jednak znaleźli się i tacy, którzy tę trudną sytuację wykorzystują do tego, by siać zamęt, strach i panikę. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych. Np. pojawiły się posty informujące o rzekomym okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal. Członkowie grup pseudokibiców apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”.

Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim

przestępstwa nawoływania do nienawiści.

Takie wpisy monitorowali w ostatnich dniach policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie. To właśnie dzięki nim ustalono ich autorów. Wszystkie ustalenia operacyjnych z KWP trafiły do policjantów poszczególnych powiatów.

I tak kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień. Na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu.  Policjanci przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy i  laptop.

Policjanci z Puław zatrzymali z kolei 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica. Podejrzany jest o publiczne nawoływanie do nienawiści wobec osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. Mężczyzna na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści takich osób oraz je znieważał. Trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zabezpieczyli też sprzęt służący do popełnienia przestępstwa. 29-latek zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego.

W powicie świdnickim kryminalni zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych.Trafił do policyjnego aresztu, a następnie usłyszał zarzut w sprawie. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn to  30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce, który za pośrednictwem portalu społecznościowego na jednej z grup społecznościowych zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci informują, że uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części  kobiety z dziećmi. Wśród nich mogą znajdować się także mężczyźni, głównie obcokrajowcy, którzy jako pracownicy przebywali na terytorium Ukrainy lub są studentami uniwersytetów. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów.

No votes yet.
Please wait...
Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA