REKLAMA
,
Z Kanady do Galerii’72
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nową wystawę sztuki współczesnej będzie można oglądać w chełmskim muzeum już od piątku 17 listopada br. To prace Kazimierza Głaza i Alfreda Hałasy, polskich artystów, którzy wybrali życie na emigracji i tam odnieśli sukces.

Reklama

„Kazimierz Głaz i Alfred Hałasa. Polscy artyści w Kanadzie. Dar dla kolekcji Galerii’72” to pełny tytuł wystawy. Obaj artyści dotarli do Kanady wraz z tzw. „drugą falą” emigracji artystycznej, zwaną też falą PRL-owską, na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. I choć los emigranta, a zwłaszcza emigranta-artysty jest nie lada wyzwaniem, to okazało się, że wielka sztuka broni się sama. Obaj twórcy są dziś znani i bardzo cenieni, nie tylko za oceanem. Więcej o polskich artystach w Kanadzie przeczytacie tu:  http://www.cultureave.com/tworczosc-polskich-artystow-plastykow-w-kanadzie/

Kazimierz Głaz  (ur. w 1931 r. w Borkach Nizińskich) studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. Swoją twórczość określa mianem sensybilizmu. Od 1968 roku mieszka i tworzy w Toronto Kanadzie. Najbardziej znanymi seriami jego obrazów i grafik są Impresje Moskiewskie oraz Ujęcie III Exoteryczne. Wydaje książki bibliofilskie oraz tworzy pierwsze stałe kolekcje sztuki współczesnej w szkołach.

Alfred Hałasa (ur. w 1942 r. w Zawadzie na Zamojszczyźnie) – polski grafik, plakacista i designer, laureat tytułu doktora honoris causa krakowskiej ASP. Studiował właśnie w Krakowie, na wydziałach architektury wnętrz i form przemysłowych. Na początku lat 70. XX w. wyjechał za granicę, najpierw do Paryża, a  w 1975 roku do kanadyjskiej prowincji Quebec. W 1977 roku został profesorem na Uniwersytecie Quebec w Montrealu, z którym jest związany do dziś.

Zapraszamy na wernisaż 17 listopada br., godz. 18, w siedzibie chełmskiego muzeum , ul. Lubelska 55. Wstęp wolny.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA