REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Zadbajmy o naszych seniorów
Zadbajmy o naszych seniorów
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dbamy o zdrowie naszych najbliższych, więc głosujemy na „Zdrowy kręgosłup seniora”. To hasło ma zachęcić do głosowania na projekt ogólnomiejski, zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego przez Stowarzyszenie Rozwoju Aktywności Społecznej „Triada”. Głosujemy tylko do piątku!

Nasze miasto systematycznie się starzeje. Seniorzy wymagają więc szczególnej uwagi i troski. Konieczne są nowe pomysły kierowane do tej grupy społecznej. Zadbajmy o naszych seniorów. Jedną z propozycji wychodzących naprzeciw temu wyzwaniu jest inicjatywa Stowarzyszenia „Triada”, która trafiła na listę projektów biorących udział w głosowaniu na przedsięwzięcia Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Nasze stowarzyszenie od wielu lat wspiera chełmskich seniorów w ich codziennym życiu – mówi Katarzyna Kołtuniuk, pomysłodawczyni projektu. – Z myślą o nich zrodził się pomysł projektu, który zgłosiliśmy do głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Chełm. Myślę tu o przeprowadzeniu bezpłatnych zajęć rozciągających i ruchowych dla osób w wieku „55+”.

Seniorzy często skarżą się na różne dolegliwości, bóle, czują się osamotnieni w swoich zmartwieniach. Tymczasem, dzięki specjalnym ćwiczeniom, mogą nie tylko poprawić sprawność fizyczną, ale również zdrowie psychiczne.

Projekt “Zdrowy kręgosłup seniorów” – zajęcia ruchowe, skierowany jest do mieszkańców miasta, którzy ukończyli 55. rok życia. Celem programu jest poprawa funkcjonalności fizycznej seniorów w życiu codziennym. Bardzo często seniorzy boją się ruchu – głównie dlatego, że obawiają się zrobić sobie krzywdę podczas ćwiczeń. Ale brak aktywności fizycznej sprawia, że ciało słabnie. Pogarsza się stabilizacja, co może prowadzić do bólu m.in. pleców czy kolan. Brak ruchu wpływa negatywnie również na stan emocjonalny, co często dotyka osoby starsze.

Dzięki zajęciom, m.in. z jogi – seniorzy staną się silniejsi i sprawniejsi, a ich ruchy bardziej skoordynowane. Kręgosłup się wydłuża, wzmacniają się mięśnie. Poprawia się krążenie krwi, stabilizuje praca serca, obniża się ciśnienie, dzięki czemu spowolnione zostają procesy starzenia.

 Zresztą, posłuchajcie sami. O zaletach ćwiczeń jogi u osób przeżywając drugą młodość opowiedziała mi pani Grażyna Błaszczuk z Klubu Joga – zachęca K. Kołtuniuk.

Zadbajmy o swoich rodziców, dziadków. Oddajmy głos na projekt nr 7 „Zdrowy kręgosłup seniora”.

Opowiedzcie o swoich projektach

Zapraszamy Was do podjęcia wysiłku wypromowania własnych projektów. We współpracy z Stowarzyszeniem „Nasz Chełm” nieodpłatnie oddajemy do Waszej dyspozycji Serwis Obywatelski. Dotychczas  w ramach tej propozycji ukazały się:

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wypromowania swoich projektów zapraszamy więc do współpracy. Wystarczy, że na adres: redakcja@chelmski.eu, prześlecie informację o swoim pomyśle. W miarę możliwości prosimy o dołączanie fotografii lub filmów ilustrujących ten pomysł, bądź problem, który dzięki realizacji wniosku chcecie rozwiązać.

Kto może głosować

W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy Chełma, którzy ukończyli 16 lat oraz osoby, które skorzystały z możliwości dopisania się do listy uprawnionych do udziału w BO. W przypadku pełnoletnich mieszkańców dane weryfikowane są na podstawie rejestru wyborców.

Na co głosujemy

W tym roku wybieramy spośród  52 pozytywnie zweryfikowanych projektów – 7 ogólnomiejskich i 45 osiedlowych. Każdy mieszkaniec ma cztery głosy – po dwa  projekty ogólnomiejskie i projekty osiedlowe. Wszystkie przeznaczone do głosowania projekty znajdziecie tutaj.

Jak głosujemy

Urząd Miasta w ostatniej chwili zrezygnował z możliwości osobistego głosowania. Tak więc głosujemy wyłącznie korzystając z internetu. Wystarczy wejść na dedykowaną stronę  i krok po kroku wykonać sugestie jakie tam znajdziemy. Osoby, które nie mogą w ten sposób głosować, urząd zaprasza do swojej siedziby (ul. Lubelska  65). W Biurze Obsługi Interesanta udostępniono punkt informacyjny oraz stanowisko komputerowe . Z pomocy pracowników UM Chełm będzie można skorzystać w godzinach 7:30-18:00. Urzędnicy pomogą również telefonicznie, wystarczy zadzwonić pod nr: 82 565 38 22.

Pamiętajcie głosowanie trwa tylko do godz. 24 w piątek 11 września

Na profilu Miasto Chełm  urząd opublikował dzisiaj następującą informację:

Już prawie tysiąc mieszkańców zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Chełm 2021 .To blisko połowa ubiegłorocznej frekwencji, a głosowanie dopiero się zaczęło i potrwa jeszcze kilka dni. Oby tak dalej!

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Czemu u nas nie ma tak, jak w Niemczech? Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech załatwiają takim ludziom opiekę, jak tutaj – https://arkadiacare.pl/
  Tak to powinno wyglądać. Każdego powinno być stać na taką opiekę. Ale jak jest, każdy widzi.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zagłosowane. Dobrze, że ktoś o nas seniorach pamięta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Brawo!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *