REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rośnie dług Chełma
Zapłaciłeś za kartę pojazdu 500 zł? Możesz odzyskać pieniądze z UM
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeżeli nabyłeś i zarejestrowałeś samochód między 2003 a 2006 rokiem, to możesz liczyć na 425 zł za wydanie karty pojazdu. Wystarczy, że zwrócisz się pisemnie do organu, który wydał kartę oraz dołączyć dokument, który potwierdzi poniesienie kosztów.

Reklama

W 2003 roku Ministerstwo Infrastruktury wydało rozporządzenie, zgodnie z którym samorządy pobierały opłatę w wysokości 500 zł – jest to tzw. czerwone książeczka z danymi samochodu. Tym samym wychodzi na to, że oprócz 500 zł na dziecko, w urzędach mogą pojawić się także kierowcy. Na złożenie dokumentów mają czas do 14 kwietnia 2016 roku. Skalę potencjalnych roszczeń w całej Polsce szacuje się nawet do 1 mld zł.

W Chełmie dotychczas 61 wniosków

Samorządy jednak nie czują się winne całej sytuacji, dlatego wiele z nich niechętnie dokonywało zwrotu pieniędzy. Niektóre już zapowiadają wniesienie tej sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości UE, choć jak już zapowiadają eksperci, wewnętrzne rozliczenia między organami państwa, nie należą do kompetencji TSUE.  Czy chełmski samorząd liczy na to, że w urzędzie nie pojawią się kierowcy, którzy będą żądać 425 zł nadpłaty? – Urząd Miasta Chełm, tak jak wiele innych urzędów, nie zwraca nadpłat za kartę pojazdu automatycznie, a jedynie po uzyskaniu wyroku sądu.Rocznie do Urzędu Miasta Chełm wpływa od kilku do kilkunastu spraw związanych z nadpłatą za kartę pojazdu dot. pojazdów zarejestrowanych w latach 2003-2006 – komentuje Monika Zaborek-Turewicz, Dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Chełm. Jak przyznaje, wynika to z tego, że Trybunał Konstytucyjny nie wprowadził zasady wstecznego oddziałania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w postaci nieważności niekonstytucyjnego przepisu od samego początku jego obowiązywania.

– Nie wszystkie roszczenia są uznawane przez sąd, z uwagi na terminy przedawnienia lub następujących w międzyczasie zmian przepisów, na których opierane są roszczenia. Termin przedawnienia to 10 lat licząc od dnia rejestracji pojazdu, tzn. daty wniesienia nienależnych opłat – dodaje Zaborek – Turewicz.  W tej sprawie do Urzędu Miasta Chełm wpłynęło łącznie przez ostatnich kilka lat do dnia dzisiejszego 61 wniosków, z czego zwrot za kartę pojazdu na podstawie wyroku sądu uzyskało 30 osób rejestrujących pojazdy po raz pierwszy na terenie Polski w latach 2003-2006.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama