REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Zawieje, zamiecie…
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Intensywne opady śniegu przed nami dzisiaj i jutro. Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej wydał dla naszego regionu ostrzeżenia meteorologiczne.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla Chełma i całej Lubelszczyzny wydał na dzisiaj (25 stycznia) IMGW.  Synoptycy prognozują intensywne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej oceniają na 20 do 30 cm.
Na obszarach położonych powyżej 600 m n.p.m. ten przyrost może wynieść nawet do 50 cm.

Jutro (26 stycznia) wcale nie będzie lepiej. Cała Lubelszczyzna objęta jest ponownie drugim stopniem zagrożenia. I znów może spaść do 30 cm śniegu. Ponadto synoptycy ostrzegają przed niestabilną pokrywą suchego śniegu oraz przed wiatrem, który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Policjanci ostrzegają, że obecnie w całym województwie warunki na drogach są bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. W wielu miejscach na drogach zalega błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni też pamiętać o włączeniu świateł i przestrzegać ograniczeń prędkości. A gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Policjanci szczególnie apelują też do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Uważajcie na siebie!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama