REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Zbadaj piersi
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dziś i w czwartek w Chełmie jest okazja bezpłatnie przebadać sobie piersi. Profilaktyka dotyczy pań od 50. do 69. roku życia.

Reklama

Jeśli już Polkę dopadnie rak, to najczęściej jest to rak piersi. Dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie. Chełmianki mają okazję skorzystać z bezpłatnej mammografii w mobilnym punkcie diagnostycznym, czyli specjalnie do tego przystosowanym mammobusie.

Pojazd zaparkuje dzisiaj, 8 grudnia oraz w czwartek, 10 grudnia na parkingu przy ul. Sybiraków (nieopodal Chrobrego).
Żeby skorzystać z badania, najpierw trzeba się umówić telefonicznie. Dzisiaj dzwonicie na nr rejestr. (58) 666 24 44. W czwartek rejestracja będzie pod nr (58) 767 34 44. Badania będą prowadzone w godz. od 9:30 do 17:00.

Jeżeli któraś z pań nie da rady skorzystać z badania w grudniu, to będzie jeszcze termin po nowym roku – 7 stycznia.

Mammobus przyjeżdża do Chełma w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Z bezpłatnego badania mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 roku życia. Warto skorzystać, bo to szybkie badanie, które trwa zaledwie kilka minut, a może ustrzec przed rakiem piersi.

Mammografia polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich: dwóch projekcji każdej piersi. Promieniowanie, które jest wtedy emitowane, porównywalne jest z tym przy RTG zęba. Za to pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wtedy, kiedy nie są nawet wyczuwalne przez kobietę lub lekarza. A to bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Rak piersi jest niestety najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Im wcześniej zostanie wykryty, tym lepsze są wyniki leczenia i większe szanse na pokonanie choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyczna, regularna diagnostyka.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama