REKLAMA
,
Zleceniodawca odmawia postojowego? Jest na to sposób
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracujący na umowie-zleceniu do tej pory musieli korzystać z pośrednictwa zatrudniających ich firm, żeby wystąpić o świadczenie postojowe. Po zmianie przepisów będą mogli złożyć wniosek samodzielnie.

Reklama

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej dały prawo do świadczeń postojowych osobom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych, jeśli umowa nie doszła do skutku albo była ograniczona z powodu epidemii koronawirusa. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, wniosek o świadczenie postojowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musiał złożyć zleceniodawca. Niektórzy zleceniodawcy odmawiali jednak takiej pomocy.

Ten problem będzie można teraz ominąć. Zmieniły się bowiem przepisy tarczy antykryzysowej. Od 24 lipca wniosek o postojowe może złożyć osobiście sam zleceniobiorca dotknięty skutkami epidemii. Z tej drogi skorzystają osoby, którym zatrudniający odmówił złożenia wniosku. Wniosek o symbolu RSP-CZ należy przesłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Pozostałe warunki nie zmieniają się. O świadczenie można ubiegać się nawet do trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii i maksymalnie trzy razy. Postojowe przysługuje zleceniobiorcy, który zawarł umowę przed 1 kwietnia 2020 roku. Jego przychód w miesiącu przed złożeniem wniosku nie mógł przekraczać trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego – w przypadku wniosków składanych w lipcu i sierpniu jest to kwota 15 994,41 zł.

Do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło dotychczas ponad 31,2 tys. wniosków o świadczenia postojowe. Co szósty z nich dotyczył osoby na umowie cywilnoprawnej. Zakład zrealizował w regionie wypłaty postojowych na 52,5 mln zł.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA