REKLAMA
,
Zmiana czasu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kiedy zmieniamy czas na letni? A kiedy skończymy z tym przestawianiem zegarków?

Reklama

W ostatnią niedzielę marca, czyli 31 marca 2019 roku, zmieniamy czas na letni. Zegarki przestawiamy z godziny 2 na 3, co oznacza, że będziemy spali godzinę krócej. Takich zmian dokonywać będziemy jeszcze do 2021 roku.

Wczoraj (26 marca) europosłowie przegłosowali nowe regulacje, które kończą z praktyką przesuwania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Zgodnie z przepisami, ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowają jednak prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.

Jak pokazały pierwsze ankiety konsultacyjne dla członków UE, wypełniane w sierpniu zeszłego roku, „większość Europejczyków była za pozostaniem przy jednym czasie”. Dokładnie, czasie letnim. Za taką opcją lobbowało w naszym kraju m.in. środowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zgodnie z projektem nowelizacji dyrektywy, państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Z kolei kraje, które zdecydują o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, będą mogły przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok.

Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje poszczególnych państw w tej kwestii. To po to, by stosowanie różnych stref czasowych nie zakłócało rynku wewnętrznego. Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Przyjęty tekst jest stanowiskiem Parlamentu, które będzie przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów – podaje kurier.pap.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA