Kiedy zmieniamy czas na letni? A kiedy skończymy z tym przestawianiem zegarków?
W ostatnią niedzielę marca, czyli 31 marca 2019 roku, zmieniamy czas na letni. Zegarki przestawiamy z godziny 2 na 3, co oznacza, że będziemy spali godzinę krócej. Takich zmian dokonywać będziemy jeszcze do 2021 roku.
Wczoraj (26 marca) europosłowie przegłosowali nowe regulacje, które kończą z praktyką przesuwania zegarów o godzinę wiosną i jesienią. Zgodnie z przepisami, ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowają jednak prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.
Jak pokazały pierwsze ankiety konsultacyjne dla członków UE, wypełniane w sierpniu zeszłego roku, „większość Europejczyków była za pozostaniem przy jednym czasie”. Dokładnie, czasie letnim. Za taką opcją lobbowało w naszym kraju m.in. środowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zgodnie z projektem nowelizacji dyrektywy, państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Z kolei kraje, które zdecydują o utrzymaniu swojego standardowego (zimowego) czasu, będą mogły przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok.
Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje poszczególnych państw w tej kwestii. To po to, by stosowanie różnych stref czasowych nie zakłócało rynku wewnętrznego. Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.
Przyjęty tekst jest stanowiskiem Parlamentu, które będzie przedmiotem negocjacji z ministrami UE w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów – podaje kurier.pap.pl.