REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Zmieniamy czas na zimowy
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Zmiana niczemu nie służy, ale jest. W ten weekend, z soboty na niedzielę, cofamy zegarki z godziny 3 na 2 i wchodzimy w czas zimowy. Będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca.

Reklama

W tym roku zmiana na czas zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Zegarki cofniemy z godziny 3 na 2. Faktycznie więc będziemy mogli pospać godzinę dłużej, ale to w zasadzie jedyna korzyść. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec marca 2023 roku.

Zmianę czasu stosuje około 70 krajów na świecie. W Polsce po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym, a od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Głównym argumentem za takim rozwiązaniem były oszczędności energii i bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. 

Liczne badania wykazały jednak, że w praktyce

często jest odwrotnie.

Zmiana powoduje, że rachunki za energię nie maleją, a niejednokrotnie nawet rosną.

Nie służy to również naszym organizmom. Zmiana bowiem “rozregulowuje” nasz wewnętrzny zegar. Niektórzy z nas potrzebują wtedy nawet tygodnia, by dostosować swój rytm biologiczny do nowych warunków. To z kolei odbija się na zdrowiu – mamy problemy z pamięcią roboczą, jesteśmy rozdrażnieni i smutniejsi niż zwykle.

Polacy są przeciw

Nic więc dziwnego, że zmiana czasu nie podoba się Polakom. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że prawie 80 proc. obywateli jest przeciw zmianom czasu z letniego na zimowy.  Za utrzymaniem zmiany czasu jest 14 proc. badanych.

Parlament Europejski w 2019 roku podjął decyzję o ostatecznej rezygnacji ze zmiany czasu letniego na zimowy. Ostatni raz mieliśmy zmienić czas w październiku 2020 roku. Jednak pandemia koronawirusa spowodowała, że zapowiadane zmiany nie weszły w życie.
Kwestia ta ma więc zostać uregulowana w ciągu najbliższych lat. Ale nie wiadomo dokładnie, kiedy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama