REKLAMA
,
Znów będą się bić nad Bugiem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Bitwę nad Bugiem z 1018 roku odtworzy Drużyna Grodów Czerwieńskich i inne grupy odtworzeniowe z Europy. Wybierzcie się w ten weekend do Hrubieszowa.

Reklama

Muzeum im. S. Staszica w Hrubieszowie zaprasza w sobotę i niedzielę, 21 i 22 lipca, na niecodzienne wydarzenie. Organizatorzy chcą „godnie uczcić i przybliżyć Polakom tysięczną rocznicę jednego z największych zwycięstw w historii średniowiecznego oręża polskiego”.  Impreza zapowiadana jest jako „największe plenerowe widowisko wakacji – bitwa sprzed 1000 lat na 100-lecie niepodległości!”

Bitwa nad Bugiem rozegrała się 22 lipca 1018 roku. Naprzeciw siebie stanęły wojska władcy Polski Bolesława Chrobrego i wojska księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rzecz działa się podczas tzw. wyprawy kijowskiej Chrobrego, a bitwa umocniła potęgę państwa pierwszych Piastów.

W wydarzeniu organizowanym przez władze lokalne i instytucje związane z Hrubieszowem, udział wezmą m.in. Grupa Odtwórstwa Historycznego Drużyna Grodów Czerwieńskich oraz grupy rekonstrukcji historycznej z innych części Polski i państw Europy. Wielka inscenizacja bitwy oraz dodatkowe atrakcje i wydarzenia, towarzyszące tysięcznej rocznicy, zapewnią wiele ciekawych wrażeń i dawkę wiedzy historycznej wszystkim, którzy wybiorą się do Hrubieszowa.

Program

W sobotę, 21 lipca, o godz. 12, odbędą się eliminacje do turnieju bojowego drużyn, a o godz. 14 – eliminacje do indywidualnych zmagań najlepszych wojów. Na godz. 13 zaplanowano turniej łuczniczy, a na 15.30 – pokazy wojów konnych. O godz. 17 zobaczyć będzie można inscenizację potyczki zbrojnej „Kiedy wreszcie zaatakujemy?”, a godzinę później pokazy sokolnictwa.

W niedzielę, 22 lipca, od godz. 11 rozpoczną się finały drużynowego i indywidualnego turnieju wojów oraz turnieju o miano najbardziej gospodarnej białogłowy.

O godz. 14.30 odbędzie się fabularyzowana inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Chrobrego i Mądrego, przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników.
Uwaga, w związku z tym, że cała inscenizacja bitwy nad Bugiem będzie rejestrowana na potrzeby filmu dokumentalnego o początkach państwa polskiego, organizatorzy proszą o stosowanie się do wszelkich sugestii dotyczących miejsc, w których można się ustawić. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości od pola bitwy, ale także o możliwość takiego filmowania wydarzenia, by nagrany materiał nadawał się do późniejszego wykorzystania w filmie. Całkowicie zakazane jest stosowanie dronów podczas bitwy.

Przez cały czas imprezy odbywać się będą pokazy dawnych rzemiosł, gry i warsztaty. Do dyspozycji gości będą m.in. plac zabaw, tory łuczniczy i oszczepniczy, a także karczma. W sąsiedztwie historycznych obozowisk współczesne wyposażenie bojowe prezentować będzie 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Jak tam trafić?

Należy kierować się na ulicę Żeromskiego w Hrubieszowie – od tej ulicy jest wjazd do obozu Chrobrego i na parking. Na najważniejszych skrzyżowaniach i rondach trzeba zwracać uwagę na specjalnie przygotowane drogowskazy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA