REKLAMA
,
ZUS: Będzie szybkie rozpatrywanie wniosków ws. tarczy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwi weryfikację dokumentów dotyczących zwolnienia ze składek i świadczeń postojowych. Pierwsze postojowe trafią na konta klientów już 15 kwietnia.

Reklama

Część wniosków wpływa do ZUS drogą tradycyjną, w postaci papierowej. Jednak także w ich przypadku automat znajdzie zastosowanie i przyspieszy obsługę.

Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków. Tego typu system wykorzystywaliśmy przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, ZUS sprawdził już ponad 80 tys. wniosków, które wpłynęły przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To stanie się jeszcze przed świętami. Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe wykonamy już 15 kwietnia – zapowiada prezes ZUS.

Tzw. tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie zaległości składkowych na raty. A samozatrudnieni i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w związku z Covid-19, mogą wystąpić do ZUS o świadczenie postojowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Prowadzący firmy nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA