REKLAMA
,
ZUS pomoże rozliczać składki
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek? Jest taki plan. I to na niedaleką przyszłość.

Reklama

Zarząd ZUS przyjął właśnie plan kluczowych projektów do realizacji na najbliższe trzy lata. Jeden z nich zakłada, że Zakład przejmie odpowiedzialność za rozliczenia składek przedsiębiorców. Teraz płatnicy, którzy zatrudniają ludzi, sami przygotowują dokumenty rozliczeniowe.

Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Instytucja przygotuje rozliczenie składek, a przedsiębiorca je po prostu zatwierdzi.

Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie, jak w przypadku zeznania podatkowego – wyjaśnia szefowa ZUS.

Takie rozwiązanie zapobiegnie błędom, których teraz w rozliczeniach jest wiele, m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Poprawi się jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty, bo zmniejszy się liczba koniecznych postępowań wyjaśniających.

Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość – dodaje prof. Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim obsługuje ponad 111 tys. płatników składek. Niemal 40 tys. z nich to podmioty zatrudniające pracowników, które obecnie same rozliczają składki. Pozostali to jednoosobowe firmy, które w większości przypadków już teraz rozlicza ZUS.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chełm ma nowego skarbnika
Chełm ma nowego skarbnika
Błaszczuk opuścił PiS
Błaszczuk opuścił PiS
Sybiraków wreszcie przejezdna
Sybiraków wreszcie przejezdna
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
REKLAMA