REKLAMA
,
ZUS rozesłał rozliczenia. Wiele firm z nadpłatami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył właśnie wysyłkę informacji do firm o rozliczeniu ubiegłorocznych wpłat. Okazuje się, że mimo tak trudnego okresu w gospodarce, tysiące przedsiębiorców ma w ZUS nadpłatę.

Reklama

Oddział ZUS w Biłgoraju rozesłał informacje o saldzie do niemal 29 tysięcy płatników składek. Aż połowa z nich (ponad 15,2 tys.) zakończyła rok w ZUS na plusie. Mają na swoich kontach nadpłacone składki.
Nadwyżkę mogą spożytkować na jeden z dwóch sposobów: pomniejszyć wpłatę bieżących składek albo wystąpić o zwrot nadpłaty.

Z drugiej strony jest też ponad 4 tys. płatników, którzy na koniec grudnia mieli na koncie różnej wysokości zadłużenie.

– Niewielką zaległość mogą uregulować razem z bieżącą składką. W przypadku większej, warto pomyśleć np. o rozłożeniu jej na raty. Wysokość rat uzgadnia się w porozumieniu z Zakładem – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pozostali płatnicy mają zerowe saldo na koniec 2020 roku. Liczba firm z nadpłatą lub niedopłatą zmieni się jeszcze po rozpatrzeniu przez ZUS wniosków o zwolnienie ze składek za listopad. Nadal wpływają, bo można je przesyłać do końca stycznia br.

Zakład umieścił coroczne rozliczenie wpłat na profilach płatników w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Papierowy list dotrze jedynie do klientów z nadpłatami na kontach, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w PUE. Rozliczenie wpłat jest możliwe dzięki temu, że od dwóch lat każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku do wpłat (tzw. e-składka).
W całej Polsce rozliczenia otrzymało w tym roku około 2,5 mln podmiotów.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA