REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
ZUS rozesłał rozliczenia. Wiele firm z nadpłatami
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył właśnie wysyłkę informacji do firm o rozliczeniu ubiegłorocznych wpłat. Okazuje się, że mimo tak trudnego okresu w gospodarce, tysiące przedsiębiorców ma w ZUS nadpłatę.

Reklama

Oddział ZUS w Biłgoraju rozesłał informacje o saldzie do niemal 29 tysięcy płatników składek. Aż połowa z nich (ponad 15,2 tys.) zakończyła rok w ZUS na plusie. Mają na swoich kontach nadpłacone składki.
Nadwyżkę mogą spożytkować na jeden z dwóch sposobów: pomniejszyć wpłatę bieżących składek albo wystąpić o zwrot nadpłaty.

Z drugiej strony jest też ponad 4 tys. płatników, którzy na koniec grudnia mieli na koncie różnej wysokości zadłużenie.

– Niewielką zaległość mogą uregulować razem z bieżącą składką. W przypadku większej, warto pomyśleć np. o rozłożeniu jej na raty. Wysokość rat uzgadnia się w porozumieniu z Zakładem – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pozostali płatnicy mają zerowe saldo na koniec 2020 roku. Liczba firm z nadpłatą lub niedopłatą zmieni się jeszcze po rozpatrzeniu przez ZUS wniosków o zwolnienie ze składek za listopad. Nadal wpływają, bo można je przesyłać do końca stycznia br.

Zakład umieścił coroczne rozliczenie wpłat na profilach płatników w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Papierowy list dotrze jedynie do klientów z nadpłatami na kontach, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w PUE. Rozliczenie wpłat jest możliwe dzięki temu, że od dwóch lat każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku do wpłat (tzw. e-składka).
W całej Polsce rozliczenia otrzymało w tym roku około 2,5 mln podmiotów.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama