REKLAMA
,
ZUS rozlicza firmowe konta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak wyglądały ich szczegółowe rozliczenia z ZUS w ubiegłym roku i ich saldo. W tym tygodniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji.

Reklama

Informacje trafią między innymi do około 110 tys. przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Większość dostanie je drogą internetową. Pojawią się w profilach płatników na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS na koniec 2020 roku jest nadpłata, niedopłata, czy konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku. Wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatników, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – wyjaśnia Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.

Co zrobić z nadpłatą lub niedopłatą?

Instytucja przypomina, że niewielką zaległość można uregulować razem z bieżącymi składkami. Jeśli jest większa, warto pomyśleć na przykład o rozłożeniu jej na raty.

W tym celu prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – podkreśla Staszyńska.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są na stronie internetowej www.zus.pl.

Jeśli na koncie w ZUS jest nadpłata, to przedsiębiorca może pomniejszyć sobie o nią kwotę składek do zapłaty za najbliższy miesiąc. Ewentualnie może wystąpić do ZUS o jej zwrot.

Nadpłatę zwrócimy wtedy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika – dodaje Staszyńska.

Zwolnienie ze składek a rozliczenie konta

ZUS przypomina, że tarcza antykryzysowa zwalnia część firm ze składek za listopad. Przedsiębiorcy mogli wysyłać w tej sprawie wnioski dopiero od 30 grudnia.
Rozsyłane teraz przez Zakład rozliczenie prezentuje saldo na koniec ubiegłego roku, dlatego nie uwzględnia jeszcze tego ostatniego zwolnienia. Przedsiębiorcy mogą więc widzieć w rozliczeniu zaległość za listopad, mimo że będzie im przysługiwało umorzenie.

ZUS uspokaja: to zmieni się po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Jeśli przedsiębiorca opłacił składki za listopad, a będzie z nich zwolniony, to po zrealizowaniu wniosku, na jego koncie pojawi się nadpłata.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA