REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Emeryci i renciści powinni już mieć swoje formularze podatkowe od ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał w województwie lubelskim niemal pół miliona PIT-ów.

Reklama

Formularze trafiły do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały emeryturę, rentę lub zasiłek. Oddział ZUS w Biłgoraju wysłał więc dokumenty do 131,5 tys. emerytów i rencistów. A także do ponad 15 tysięcy osób, które w 2020 roku pobierały zasiłki chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie.

Ostatni list ZUS nadał pocztą 12 lutego. Dlatego każdy adresat powinien już teraz mieć swój formularz podatkowy w domu. W razie wątpliwości, można kontaktować się z placówką wypłacającą świadczenie, infolinią instytucji lub umówić się przez Internet na e-wizytę (wideorozmowę).

Ważna zmiana dla seniorów z nadpłatą podatku

W tym roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku ze swojego świadczenia, otrzymują PIT-11A. Jest to informacja o dochodach. Zmiana formularza wynika z ubiegłorocznej nowelizacji przepisów podatkowych.

Co zrobić z takim PIT-em? Na jego podstawie można samodzielnie rozliczyć podatek w urzędzie skarbowym albo nie robić nic i zaczekać do końca kwietnia, aż urząd skarbowy zatwierdzi zeznanie roczne wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Co ważne, emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Stanie się to w ciągu 45 dni, gdy zeznanie podatkowe było elektroniczne lub w ciągu 3 miesięcy – w przypadku zeznań papierowych. Informacji o rozliczeniu podatku i zwrocie nadpłaty udzielają urzędy skarbowe.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama