REKLAMA
,
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Emeryci i renciści powinni już mieć swoje formularze podatkowe od ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał w województwie lubelskim niemal pół miliona PIT-ów.

Reklama

Formularze trafiły do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały emeryturę, rentę lub zasiłek. Oddział ZUS w Biłgoraju wysłał więc dokumenty do 131,5 tys. emerytów i rencistów. A także do ponad 15 tysięcy osób, które w 2020 roku pobierały zasiłki chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie.

Ostatni list ZUS nadał pocztą 12 lutego. Dlatego każdy adresat powinien już teraz mieć swój formularz podatkowy w domu. W razie wątpliwości, można kontaktować się z placówką wypłacającą świadczenie, infolinią instytucji lub umówić się przez Internet na e-wizytę (wideorozmowę).

Ważna zmiana dla seniorów z nadpłatą podatku

W tym roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku ze swojego świadczenia, otrzymują PIT-11A. Jest to informacja o dochodach. Zmiana formularza wynika z ubiegłorocznej nowelizacji przepisów podatkowych.

Co zrobić z takim PIT-em? Na jego podstawie można samodzielnie rozliczyć podatek w urzędzie skarbowym albo nie robić nic i zaczekać do końca kwietnia, aż urząd skarbowy zatwierdzi zeznanie roczne wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Co ważne, emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Stanie się to w ciągu 45 dni, gdy zeznanie podatkowe było elektroniczne lub w ciągu 3 miesięcy – w przypadku zeznań papierowych. Informacji o rozliczeniu podatku i zwrocie nadpłaty udzielają urzędy skarbowe.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA