REKLAMA
,
ZUS zwaloryzował nasze składki
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował składki na kontach ubezpieczonych. W ten sposób stan środków zwiększył się w sumie o 281 miliardów złotych. To z tych pieniędzy wyliczane będą przyszłe emerytury.

Reklama

Jak co roku, w czerwcu ZUS zwaloryzował kapitał emerytalny ponad 24 milionów Polaków. Chodziło o skompensowanie inflacji i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok.

Składki na kontach i kapitał początkowy wzrosły o 9,33 proc., a stan dziedziczonych subkont – o 7,07 proc. Łącznie o 281 miliardów złotych zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Efekty waloryzacji ubezpieczeni zobaczą niebawem na swoich kontach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Informacje pojawią się na profilach PUE w najbliższy weekend (11/12 czerwca).

Waloryzacja składek przekłada się na wysokość przyszłej emerytury. Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, w czerwcu przybyło dodatkowe prawie 42 tys. zł. Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były wysokie. Pozwalały więc na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie (9,2 proc. w 2019 roku, 8,94 proc. w 2020 roku). W 2021 r. stan kont wzrósł o 5,41 proc., a subkont o 5,23 proc. Nieco niższy wskaźnik waloryzacji był skutkiem niższego wpływu składek emerytalnych w pierwszym roku pandemii.

Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje również „Informacje o stanie kont ubezpieczonych na 31 grudnia 2021 r.” wraz z prognozą przyszłych emerytur. Dane te udostępni przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami, ZUS nie wysyła już papierowych listów z taką informacją. Chyba, że o nią poprosimy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA