REKLAMA
,
Zwolnienia w chełmskiej oświacie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kilkudziesięciu nauczycieli w naszym regionie nie wróci do szkół z początkiem września.

W powiecie chełmskim 49 nauczycieli 1 września nie przyjdzie do pracy. W tym 12 przejdzie na emeryturę, a sześciu na świadczenia kompensacyjne. W samym Chełmie będzie to kolejnych 36 nauczycieli. Pojawią się także cięcia etatów. 103 pedagogów będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin, z czego czternastu na mniej niż 1/2 etatu.

Reklama

Przy takich zwolnieniach i ograniczeniach etatów,  z zatrudnieniem będzie bardzo ciężko – przewiduje Ewa Suchań, prezes chełmskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Ogromny problem z pracą dla nauczycieli mamy w całym województwie. Zwolnienia dotyczą w głównej mierze tych, którzy zatrudnieni byli w zespołach szkół i gimnazjach. To jest tragedia tych ludzi. Są barzo rozgoryczeni całą sytuacją.

Co mogą zrobić zwolnieni nauczyciele? Przyjąć 6-miesięczną odprawę lub przejść w stan nieczynny. Na stronie kuratorium działa również bank oferty pracy dla nauczycieli, gdzie zainteresowani mogą informować o dostępnych etatach. Jak na razie nauczyciele poszukiwani są głównie w Dubience (15 ofert), Siedliszczu (5 ofert), Leśniowicach (5 ofert) oraz w Dorohusku i Lisznie (1-2 oferty)

Ruch kadrowy w oświacie pojawia się co roku. Tym razem media  i związki zawodowe złapały temat, ale na razie wszystko to szacunki. Zwolnień może być jeszcze więcej, a może mniej. Tego dowiemy się dopiero we wrześniu. Poczekajmy – mówi nam jeden z nauczycieli gimnazjum.

Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, w 14 województwach pracę straci 8,9 tys. nauczycieli, a 21,7 tys. nie może liczyć na pełen etat. Rośnie też liczba nauczycieli odchodzących z pracy na świadczenie kompensacyjne. Według danych ZUS, między wrześniem a grudniem 2016 liczba ta wzrosła o blisko 40 proc.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Zmiany w krajowym systemie kształcenia Fisz wykorzystała do rozwalenia najlepszej placówki i wizytówki edukacyjnej Chełma – ZSO nr 6. Zmiana dyrekcji i pierwszeństwo SP nr 11 to będzie chaos organizacyjny od września. Później jak to za rządów obecnej władzy SLD-owskiej stagnacyjna miernota. Bierny, Mierny ale Wierny. Fisz najlepiej potrafi zniszczyć wszystko co dobrze funkcjonuje;

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mój zakład pracy przeszedł najwięcej reorganizacji w związku z nieustającą reformą oświaty od 1999 roku. Nikogo z chełmskich urzędników, zwłaszcza z większą władzą nie interesowały skutki uboczne. Jednymi drzwiami wypraszano tych z wypowiedzeniami drugimi zaś wchodzili ci z poparciem. A teraz może ktoś w zamęcie ogólnym wpadnie na pomysł i utworzy kolejną szkołę niepubliczną, w której na zasadach wyzysku zatrudni się nauczycieli na krótko by dać szansę innym na śmieciowe stawki. Ale chyba wiadomo w jakim celu wieńcami robi.
  Pozdrawiam

  No votes yet.
  Please wait...
 • Chyba nikt nie zauważył że w tym roku znika Sp nr 10 i zapewne tam też nauczyciele tracą pracę.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pani Suchan – jak moze Pani mowić o tragedii zwolnionych nauczycieli? Najwiecej z nich jest ze zlikwidowanego przez Pani klub radnych Gimnazjum Nr 6. Jak moze Pani patrzeć swoim koleżankom i kolegom w oczy, podczas gdy nie odważyła sie Pani bronić tych omawianych etatów, gdy Agata Fisz zamykała najlepsze chelmskie gimnazjum. Wstyd, ale wierze, ze Wyborcy pamiętają!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Myślę, że głównym winowajcą tej sytuacji jest Minister Zalewska, która wbrew protestom nauczycieli, związkowców i rodziców wprowadza reformę. O tym proponuję pamiętać przede wszystkim! Likwidacja Gimn. nr 6 i nr 2 jest tego konsekwencją. Przypominam, że w budynku Gimn 6 wciąż będą się uczyć dzieci, z tą różnicą, że będzie to SP nr 11. Odsyłam również do przepisów wprowadzających reformę i zobaczy Pan, że JST rząd PiS związał ręce w takich przypadkach

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA