REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Żyj aktywnie z ZUS
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Co się będzie działo?

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Podczas wydarzenia będzie można m.in. skorzystać z porad ekspertów.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym także w Chełmie, Krasnymstawie i Włodawie.

W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.

W Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc.

W Chełmie akcja odbędzie się w piątek, 17 maja, w godz. 7.00-13.30, w siedzibie ZUS przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8.
Chętni będą mogli zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i sprawdzić czy są w grupie osób zagrożonych osteoporozą. Będą porady ekspertów PFRON, urzędu pracy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W sali obsługi klientów tego dnia prezentowana będzie także wystawa rękodzieła przygotowana przez podopiecznych chełmskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz”.

Również we Włodawie wydarzenie odbędzie się 17 maja. W siedzibie Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” przy al. J. Piłsudskiego 64A, o godz. 10.00, rozpocznie się spotkanie ze specjalistami. Z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZUS oraz urzędu pracy (o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami).

Natomiast do Krasnegostawu organizatorzy zapraszają we wtorek, 21 maja. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty” przy ul. Piłsudskiego 66a. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Na początek o zdrowym stylu życia opowie psycholog z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które jest współorganizatorem akcji. W planie są też prelekcje specjalistów ZUS (w tym lekarza orzecznika), kierownika działu rehabilitacji szpitala w Krasnymstawie i przedstawiciela PFRON. Warto również wziąć udział w spotkaniu z Piotrem Gruszeckim, współwłaścicielem spółki Greengas, który opowie o prowadzeniu własnej firmy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/dzienON. „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” odbędzie się również w innych miastach naszego regionu – w Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Hrubieszowie i Zamościu.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*