Przeskocz do treści Przeskocz do menu

100 milionów na autobusy

Kalendarz Anna Wesołowska
100 milionów na autobusy

Chełm będzie jednym z pierwszych miast w kraju, w którym tabor komunikacji miejskiej będzie w całości zeroemisyjny. To dzięki 100-milionowemu wsparciu, jakie miasto dostanie z programu “Zielony Transport Publiczny”.

Miasto Chełm otrzymało ponad 100 milionów dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu “Zielony Transport Publiczny” – informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta. – Dzięki temu Chełmskie Linie Autobusowe będą realizować transport publicznych przy pomocy zeroemisjnych, napędzanych wodorem autobusów.
Na początku roku Urząd Miasta Chełm złożył wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie na zakup zeroemisjnych pojazdów. Chodziło o zastąpienie dotychczasowego taboru Chełmskich Linii Autobusowych. Teraz mamy już rozstrzygnięcie konkursu i  Chełm został jednym z beneficjentów programu pn. „Zielony Transport Publiczny”.
Oznacza to, że oficjalnie otrzymaliśmy ponad 100 milionów dofinansowania na zakup zeroemisyjnych, napędzanych wodorem autobusów. Dzięki temu na przestrzeni najbliższych dwóch lat wymienimy cały tabor Chełmskich Linii Autobusowych – mówi prezydent Jakub Banaszek. – To dla nas, nie boję się tego określenia, prawdziwy przełom cywilizacyjny. Będziemy również jednym z pierwszych miast, które praktycznie w całości realizować będzie transport publiczny z wykorzystaniem autobusów wodorowych – dodaje.
Równolegle miasto prowadziło rozmowy dotyczące systemu obsługi i zasilania pojazdów biopaliwem wodorowym. Teraz, po pozytywnej decyzji ws. przyznania środków, negocjacje wchodzą w decydującą fazę.
Dodatkowo, do końca roku flotę CLA wzmocnią niskoemisyjne Solarisy, na które przetarg miasto rozstrzygnęło kilka miesięcy temu.Więcej na ten temat piszmy m.in. tutaj.
Jednocześnie przypominamy, że od 1 września 2021 roku komunikacja miejska w Chełmie będzie bezpłatna.