Przeskocz do treści Przeskocz do menu

15 osób stanie przez sądem za susz

Kalendarz Anna Wesołowska
15 osób stanie przez sądem za susz

Są obywatelami Polski i Węgier. 15 osób zostało oskarżonych o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zajmowali się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom. Obywatele Polski i Węgier są oskarżeni o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa zajmowała się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym, a także o sprzedażą suszu tytoniowego bez oznaczenia go polskimi znakami akcyzy i uchylała się od opodatkowania podatkiem akcyzowym.

Grupa działała od września 2019 roku do grudnia 2020 roku na terenie powiatu biłgorajskiego. Jej członkowie kupowali susz tytoniowy od okolicznych rolników. Następnie pakowali go i wywozili w głąb Polski oraz do Węgier. W ten sposób sprawcy dokonali obrotu suszem tytoniowym w łącznej ilości 8 829,90 kg i narazili na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w łącznej wysokości 5 591 693 złotych.
W toku postępowania przygotowawczego podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Wobec dwóch osób, na etapie postępowania przygotowawczego, stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Zamościu.