Przeskocz do treści Przeskocz do menu

800 kg śmieci mniej nad Uherką

Kalendarz Anna Wesołowska
800 kg śmieci mniej nad Uherką

Około 800 kg śmieci zebrali w miniony weekend wolontariusze nad brzegami Uherki i Zalewu Żółtańce. To była akcja Operacja Czysta Rzeka.

Ponad 60 osób w różnym wieku zgłosiło się do akcji sprzątania okolic Uherki i Zalewu Żółtańce. Lokalny sztab Operacji Czysta Rzeka zorganizowało chełmskie Stowarzyszenie WeRwA.

 I choć ogólnopolska akcja odbywała się głównie w sobotę, 17 marca, to u nas wolontariusze (ze względu na pogodę) sprzątali dwa dni, także w niedzielę. Zebrali 120 worków śmieci, które ważyły w sumie około 800 kg. 

Takie wyniki z jednej strony cieszą, bo uczestnicy akcji wykonaliśmy wielką pracę na łonie natury i dla natury. Ale i smucą, bo śmieci jest wciąż tak dużo.

Akcja przebiegała z zachowaniem obostrzeń związanych z epidemią. A te nie pozwoliły na wspólne spotkanie na jej początku i podsumowanie na zakończenie. Wolontariusze zostali wcześniej podzieleni na pięcioosobowe (głównie rodzinno-towarzyskie grupy) i przydzielono im konkretne odcinki rzeki do sprzątania. 

Udział w takiej akcji to spędzenie czasu na łonie natury oraz świadomość tego, że zrobiło się coś ważnego. Jak udowodnili to nasi wolontariusze to również pretekst to fajnej zabawy. Bardzo cieszymy się, że wśród naszych wolontariuszy jedną trzecią stanowiły dzieci. One po takiej wychowawczej lekcji na pewno w przyszłości nie wyrzucą śmieci na brzegu rzeki – czytamy na stronie Stowarzyszenia WeRwA.
Przy okazji uczestnicy zwracają uwagę wędkarzom, którzy podobno tak cenią kontakt z naturą:
Z przykrością musimy pokazać żółtą (a nawet pomarańczową) kartkę wędkarzom korzystającym z łowiska w Żółtańcach, gdyż puszek po kukurydzy czy pudełek po zanętach to raczej nie wyrzucają przejeżdżający tamtędy rowerzyści. 
Uczestnicy akcji są przekonani, że to nie koniec ich działań nad Uherką. Snują plany, by pod koniec wakacji zorganizować kolejne sprzątanie. Tym razem może uda się połączyć je ze spływem kajakowym i ogniskiem. 
Chełmski sztab Operacji dziękuje Andrzejowi Brudnowskiemu z Zakładu Oczyszczania Miasta MPGK i Grażynie Zielińskiej z Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej za współpracę.

***

Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja sprzątania rzek i ich linii brzegowej oraz okolicy. Organizowana jest od 2019 w oparciu o powoływane lokalne sztaby i wolontariuszy. 

W tegorocznej edycji akcji wzięło udział 3076 wolontariuszy, którzy zorganizowali 202 akcje sprzątania w całej Polsce. Wielkie porządki odbyły się nad rzekami i jeziorami, w lasach i miejscowościach w 14 województwach. 

Cieszymy się, że przyroda będzie mogła „odetchnąć” w swoje święto. Co prawda Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale już w sobotę Operacja Czysta Rzeka podarowała naturze prezent w postaci pozbieranych i odebranych śmieci. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją odpowiedzialną i świadomą postawą zdecydowali się wziąć udział w 3. edycji naszej inicjatywy. Dzięki temu jesteśmy największym sprzątającym pospolitym ruszeniem w Polsce – piszą organizatorzy.