Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Agata Fisz prezentuje "Program Rozwoju Chełma"

Kalendarz Piotr
Agata Fisz prezentuje "Program Rozwoju Chełma"

Na oficjalnej konferencji, komitet wyborczy Agaty Fisz zaprezentował szczegółowy program rozwoju dla miasta Chełm. Jakie obietnice składa obecna włodarz miasta i czym różnią się od tych, które mogliśmy usłyszeć podczas debaty z Posłem Grzegorzem Raniewiczem w Radio Bon Ton?

Pani Prezydent obiecuje utworzenie co najmniej tysiąca nowych miejsc pracy w usługach, handlu, produkcji i logistyce. Nowością może być utworzenie Samochodowego Centrum Logistycznego i budowę Parku Technologicznego i Inkubatora Przedsiębiorczości, powrócił także temat Kolejowego Terminalu Przeładunkowego. O inwestycjach w produkcyjnych w Podstrefie Chełm słyszeliśmy już wcześniej – na oficjalnie informacje musimy czekać do stycznia. Prezydent wprowadzi także system zwolnień z podatku dla przedsiębiorstw, który będzie uzależniony m.in. od liczy nowo zatrudnionych osób.

Kampanii promocji gospodarczej zachęcających do inwestowania w Chełmie mieliśmy już sporo, a działania powiązane z budową kopalni węgla kamiennego, wydają się lekką ułudą. Każdy kto obserwuje kondycję finansową Kampanii Węglowej, może wątpić w budowę nowych kopalni, kiedy zamyka się stare, a ich pracownicy miewają problemy z otrzymaniem zapłaty.

Inwestycje drogowe

Jak możemy się spodziewać, lista projektów drogowych jest dosyć imponująca. Pani Fisz ma się podjąć kolejnych działań zmierzających do budowy obwodnicy północnej i południowej, jak obiecuje – będziemy mogli obserwować m.in. prace remontowe na ul. Rejowieckiej, Rampie Brzeskiej i ulicy Wschodniej. W planach jest remont ronda Okszowska/Al.Przyjaźni, rondo Wojsławicka/Al. 3-go Maja, skrzyżowanie Wieniawskiego/Lwowska – Lwowska/Droga Męczenników, modernizacja pl. Tysiąclecia (przed ChDK), wymiana nawierzchni na Placu Niepodległości, budowa połączenia ul. Trubakowskiej z ul. Metalową oraz co ciekawe –  alternatywny przejazd dla wiaduktu. Po raz kolejny mowa jest o przebudowie placu Dworcowego oraz pojawieniu się nowych parkingów w mieście.

Temat Chełmskich Linii Autobusowych był podejmowany przez naszą redakcję w zakresie linii nocnych. Cieszy mnie to, że w obietnicach pojawiło się wprowadzenie tej inicjatywy w życie. Dodatkowo przewidywana jest rozbudowa niskoemisyjnych systemów transportu miejskiego, zakup nowych autobusów wyposażonych w kasowniki do obsługi elektronicznych biletów, system fonicznej informacji dla pasażerów oraz tablice na przystankach działające online.

Program zawiera także odbudowę sieci ciepłowniczych, wodnych, kanalizacyjnych i burzowych, budowę oraz remonty mieszkań komunalnych i socjalnych oraz kontynuację wdrażania systemu wymiany oświetlenia na energooszczędne systemy LED.

Kultura, oświata, sport i rekreacja:

Zagospodarowanie Glinianek, budowa krytego lodowiska to inwestycje, których nie udało się zrealizować, ale mają mieć swoją kontynuację.  Pani Fisz obiecuje również, że z mapy Chełma nie zniknie żadna szkoła, a nowe zostaną zmodernizowane. Po lekcjach – park wodny, wizyta w skateparku w nowej odsłonie, zimą – stok narciarski z nowymi atrakcjami. Przestać straszyć ma Park Miejski oraz Park Międzyosiedlowy, a na Górce Chełmskiej ma pojawić się nowa atrakcja turystyczna. Włodarze obiecują odsłonięcie ruin średniowiecznej siedziby króla Daniela oraz udostępnienie krypt. Dojechać tam mamy drogami rowerowymi ze wszystkich osiedli.

Projekty społeczne:

Jakoby było nam za „dużo” młodzieży we władzach miasta, tak Prezydent obiecuje wprowadzenie Rady Seniorów Miasta Chełm. Młodzieżowa Rada Miasta Chełm ma dalej funkcjonować, aczkolwiek wielu jej członków narzeka na małą swobodę działania w jej ramach. Po raz kolejny pada obietnica w sprawie rozbudowy sieci hotspotów – darmowy Internet. Swoją kontynuację może mieć program „Chełmska Karta 3+”  oraz programy zdrowotne i profilaktyczne dla osób starszych i dzieci. Agata Fisz obiecuje, że nie dopuści do prywatyzacji miejskich spółek, chełmskiego szpitala oraz MSPZOZ.

Przypominamy także, że wszystkie projekty są tylko obietnicami wyborczymi Pani Agaty Fisz w związku z wyborami samorządowymi.