Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Anna - Maria Karczmarska z nagrodą im. Leona Schillera

Kalendarz Piotr
Anna - Maria Karczmarska z nagrodą im. Leona Schillera

Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, już po raz 39. przyznało Nagrodę im. Leona Schillera dla młodych wyróżniających się artystów sceny. W tym roku do grona laureatów dołączyła chełmianka Anna – Maria Karczmarska, córka znanego fotografa Ryszarda Karczmarskiego.

Kapituła Nagrody podaje dane laureatów do publicznej wiadomości co roku 14 marca – w dniu rocznicę urodzin Leona Schillera. W tym roku postanowiła nagrodzić dwie artystki, w tym Annę – Marię Karczmarską – za znakomitą kreację aktorską na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, za poziom artystyczny i wirtuozerię wykonawczą. Drugą wyróżnioną jest Małgorzata Gorol (aktorka) – za kreacje aktorskie na scenie Teatru Polskiego we Wroclawiu.

Nagroda im. Leona Schillera, przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga, a także prezesa Stowarzyszenia w latach: od 1950 – aż do śmierci, w dn. 25 marca 1954 r.

Gratulujemy!

Anna – Maria Karczmarska  (ur.1981, Rejowiec Fabryczny). Artystka wizualna, performerka, scenografka i kostiumografka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2005 r. w Pracowni Intermedialnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na Wydziale Malarstwa). Jest laureatką nagród: Samsung Art Master, CSW, Warszwa, wyróżnienie za „13 Świętych dziewcząt” (2006 r.) i Boska Komedia, Kraków, najlepsza scenografia (kostiumy) w spektaklu „Odyseja” (2010 r.). Swoje filmy pokazywała m.in. Goldex Poldex w Krakowie, Museum Moderner Kunst w Passau, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także New Museum w Nowym Jorku. W 2007 roku stworzyła cykliczny performance Objawienie w PKiN w Warszawie, w 2010 wyreżyserowała performance Skala z Pawłem Smagałą w Operze Narodowej w Warszawie, w 2011 wraz z Krzysztofem Kaliskim stworzyła performance Koncert po zbiorach w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Od 2005 roku związana z teatrem. Współpracowała m.in. z reżyserami: Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim, Cezarym Tomaszewskim a obecnie głównie z Radosławem Rychcikiem. Wystawiała m.in w CSW w Warszawie, Kuenstlerhaus w Dortmundzie, Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Mica Moca w Berlinie. Przez kilka lat związana z galerią lokal_30 w Warszawie, obecnie z Galerią Białą w Lublinie. Żyje i pracuje w Krakowie.

Źródło biogram: http://www.galeriaopole.pl/