Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Barszcz Sosnowskiego. Jak wygląda? Po czym go rozpoznać?

Kalendarz Piotr
Barszcz Sosnowskiego. Jak wygląda? Po czym go rozpoznać?

Może osiągać nawet 4 metry, a na pierwszy rzut oka wygląda jak przerośnięty koper. Wbrew pozorom barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina, która może wywołać poważne poparzenia II i III stopnia.

Zetknięcie z barszczem Sosnowskiego, zwanym inaczej “zemstą Stalina”, prowadzi do rozległych i bolesnych obrażeń i może nawet skończyć się śmiercią.  Uwaga barszcz Sosnowskiego występuje także w naszym region. Mapę występowania tej roślin znajdziecie tutaj. Tam też macie możliwość dokonania zgłoszenia lokalizacji odkrytego przez Was barszczu.

Jak rozpoznać tę roślinę, w jaki sposób chronić się przed jej szkodliwym wpływem

Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle inwazyjny i trudny do zwalczenia. Co więcej, jego rozpoznanie nie jest proste; łatwo pomylić go z innymi podobnymi – ale nie tak niebezpiecznymi – roślinami. W rzeczywistości chwast ten przypomina rozrośnięty koper – wskazują na to białe kwiaty ułożone w charakterystyczną, wypukłą rozetę. Jest jednak znacznie wyższy niż wspomniany koper czy łopian (z którym także jest często mylony) – może osiągnąć wysokość 4 m.

Co zrobić, kiedy natkniemy się na wysoki chwast mogący przypominać ten opisany powyżej? Przede wszystkim nie powinniśmy się do niego zbliżać, nawet w celu upewnienia się, czy cechy rośliny odpowiadają tym wymienionym. Najlepszym rozwiązaniem jest zaalarmowanie straży miejskiej, która po oględzinach zleci usunięcie chwastu za pomocą mechanicznych lub chemicznych metod.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak niebezpieczny?

Zobaczcie wideo!

Oparzenie barszczem Sosnowskiego – jak je rozpoznać i wyleczyć

Jeśli oparzyliśmy się barszczem Sosnowskiego, najpóźniej 2 godziny po tym zdarzeniu na naszej skórze pojawi się bolesne zaczerwienienie i ropne pęcherze wydzielające płyn surowiczy. Mogą towarzyszyć temu nudności, wymioty, ból głowy czy zapalenie spojówek. Jest to znak, aby natychmiast przemyć ranę wodą z mydłem i udać się do lekarza.

Warto pamiętać, aby przez kolejne dni unikać słońca – promienie UVA i UVB nie będą nam sprzyjać. Należy również stosować przepisane maści i kremy przyspieszające gojenie. Proces ten niestety może długo potrwać, toksyczne substancje działają w organizmie także po zaniku oparzeń. Ciemne przebarwienia mogą utrzymać się na skórze nawet kilka lat. U osób nadwrażliwych na działanie furanokumarynów schorzenie może skończyć się martwicą.

Szkodliwego działania barszczu Sosnowskiego nie można więc bagatelizować. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy podobny do kopru chwast stanowi dla nas zagrożenie, lepiej od razu poinformować o tym odpowiednie służby i zmienić lokalizację – dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.