Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Blokada granic

Kalendarz Anna Wesołowska
Blokada granic

Wybierasz się na Ukrainę? Omijaj dziś przejścia graniczne w Hrebennem i Medyce. Po stronie ukraińskiej trwa blokada.

To już kolejny w tym roku protest mieszkańców zachodniej Ukrainy przeciwko zaostrzeniu przepisów celnych. Jak podają media ukarińskie, blokady twrać mają cały dzień.

Akcja rozpoczęła się dziś około godz. 10 czasu polskiego i ma potrwać całą sobotę 3 lutego br. Blokowane są dwa przejścia w obwodzie lwowskim, Szeginie-Medyka oraz Rawa Ruska-Hrebenne (na zdjęciu). Uczestnicy protestu chodzą po pasach dla pieszych przecinających drogi dojazdowe do przejść granicznych. Przepuszczają tylko po jednym samochodzie co 15 minut.

To już  kolejny w tym roku taki protest. Protestujący chcą zmiany prawa celnego. Od 1 stycznia br. na Ukrainie obowiązują nowe, ostrzejsze regulacje celne dotyczące przewozu towarów przez granicę. Teraz bez opłaty celnej można wwieźć  na Ukrainę towary o wartości do 500 euro i o wadze do 50 kilogramów, jednak pod warunkiem, że przewożąca je osoba znajdowała się za granicą ponad dobę i przekracza granicę nie częściej niż raz w ciągu 72 godzin.

Nowe prawo nie podoba się zwłaszcza mieszkańcom ukraińskich miejscowości przygranicznych, dla których przewożenie tańszych towarów z Polski na Ukrainę jest często głównym zródłem utrzymania.