Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Budżet Obywatelski: na co głosować i kiedy?

Kalendarz Anna Wesołowska
Budżet Obywatelski: na co głosować i kiedy?

W poniedziałek (4 września) rozpocznie się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm na rok 2024. Sprawdź szczegóły!

Znamy już ostateczną listę projektów, które będą wybierane do realizacji w głosowaniu mieszkańców. Mamy do wyboru 41 projektów, w tym 26 osiedlowych, 12 ogólnomiejskie i 3 w ramach zielonego budżetu. Listę znajdziecie poniżej.

W przyszłym roku na realizację wybranych pomysłów będzie do wydania 2,5 miliona złotych.

Najdroższym zgłoszonym pomysłem (ogólnomiejskim) jest "Budowa wiaty parkowej/altany przy ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki Uherki wraz z konserwacją istniejącej infrastruktury towarzyszącej". Jeżeli zyska przychylność głosujących, to jego realizacja pochłonie prawie 500 tys. zł.
Na drugim biegunie czyli najtańszy jest projekt, także ogólnomiejski, który wyceniono na 6 tys. zł. To "Sport bez barier" czyli organizacja imprezy sportowej - zawodów dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością znaczną. Niewiele więcej, bo 6,5 tys. zł będzie kosztować budowa progu zwalniającego na ulicy Słowackiego (projekt osiedlowy).

Wśród innych pomysłów ciekawie wygląda "Miejski System Jakości Powietrza w Chełmie”, w którym chodzi o rozszerzenie systemu pomiaru smogu. Są też projekty dotyczące organizacji ogrodów sensorycznych, zapobiegania bezdomności zwierząt, wydania przewodnika po trasach rowerowych Chełma, wreszcie - jak co roku - projekty remontów i napraw chełmskich chodników, ulic, zjazdów, zatok czyli tego, co na co dzień stanowi zmorę mieszkańców.
I to właśnie mieszkańcy zdecydują, które z 41. projektów znajdą się na liście do realizacji w przszłorocznym budżecie miasta Chełma.

Od 4 do 8 września 2023 r. będzie można oddawać swoje głosy na wybrane pomysły.
Poniżej krótka instrukcja, jak głosować:

  1. Kolejność projektów na karcie do głosowania ustalana jest alfabetycznie.
  2. Mieszkańcy dokonują wyboru spośród projektów osiedlowych, projektów ogólnomiejskich oraz projektów zielonego budżetu obywatelskiego.
  3. Głosowanie przeprowadza się w czasie i miejscu określonym w harmonogramie. Minimalny okres głosowania to 5 dni roboczych.
  4. Głosowanie odbywa się poprzez kliknięcie w checkbox przy wybranym zadaniu na elektronicznej karcie do głosowania.
  5. Oddanie głosu przez mieszkańca następuje poprzez elektroniczny system do głosowania dostępny na stronie internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org.