Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chełm ma partnera we Włoszech

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełm ma partnera we Włoszech
Chełm i włoskie miasto Fondi zostali partnerami. Strony zobowiązały się, że będą współpracować w wielu dziedzinach – od gospodarki po turystykę. 
Porozumienie o współpracy między Miastem Chełm w Rzeczypospolitej Polskiej i Miastem Fondi we Włoszech podpisali dzisiaj (30 marca) prezydent Jakub Banaszek i burmistrz Fondi Beniamino Maschietto.
Strony zobowiązały się do współpracy w zakresie m.in. gospodarki, architektury, oświaty, kultury, sportu i turystyki.
Dzisiejsza umowa to także szansa do umocnienia międzynarodowego obrazu Miasta Chełm, jako nowoczesnego miasta otwartego na współpracę i partnerstwo w obrębie Unii Europejskiej i poza jej granicami – czytamy na stronie Miasto Chełm.

Fondi leży po zachodniej stronie “włoskiego buta”, w regionie Lacjum. Jest mniejsze od Chełma, liczy obecnie niecałe 32 tys. osób. Z racji położenia nad Morzem Tyrreńskim, jego główny atut to turystyka.

Przypomnijmy, Chełm ma już doświadczenie we współpracy z partnerami z innych państw. Współpracuje z samorządami Kowla, Łucka i Mikołajowa na Ukrainie, Morlaix we Francji, Uteny na Litwie, Knoxville w USA, Sindelfingen w Niemczech, Ozurgeti w Gruzji oraz Beit Sahour w Palestynie.
Z kolei Fondi ma partnerów w Niemczech, Rumunii i w Polsce (Wodzisław Śląski).