Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chełm w latach PRL. Razem stwórzymy tę wystawę

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełm w latach PRL. Razem stwórzymy tę wystawę

Chełmskie muzeum chce przypomnieć niedawną historię naszego miasta i przygotowuje wystawę „Chełm w latach PRL”. Przy okazji apeluje do mieszkańców, by włączyli się w jej tworzenie.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie ma nowy pomysł na przypomnienie historii miasta. Dział Historii chce w tym roku przygotować wystawę „Chełm w latach PRL” oraz wydać album pod tym samym tytułem. Celem jest ukazanie dziejów miasta i warunków życia w okresie tzw. Polski Ludowej.

Okazją do realizacji pomysłu jest fakt, że w 2024 roku mija 80 lat od zainstalowania w Polsce, zależnego od Józefa Stalina, tymczasowego organu władzy wykonawczej – Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) i opublikowania tzw. Manifestu Lipcowego. Chełm wskazywany był przez propagandę PRL jako miejsce ogłoszenia i powstania Manifestu. Kłamstwo to przez wiele lat utrwalane było przez władze PRL. Istotnym elementem ekspozycji będzie więc zaprezentowanie ówczesnej propagandy, która do 1989 r. pokazywała Chełm jako miasto PKWN oraz pierwszą stolicę Polski Ludowej.

Na wystawie i w katalogu muzealnicy chcą pokazać archiwalne dokumenty, fotografie, druki ulotne, ogłoszenia, plakaty, prasę oraz pamiątki pochodzące ze zbiorów muzeum w Chełmie, innych instytucji oraz od osób prywatnych. I tu apel. Pomysłodawcy wystawy piszą:

W związku z tym przedsięwzięciem zwracamy się do mieszkańców Chełma i regionu z apelem o udostępnienie fotografii prywatnych z lat 1944–1989.

Muzealników szczególnie interesują zdjęcia, które powstały podczas pracy, zebrań i spotkań w chełmskich zakładach pracy, czynów społecznych, manifestacji z okazji świąt państwowych: 1 maja, 22 lipca, chełmskich szkół i akademii, a także zdjęcia miasta ilustrujące zmiany w wyglądzie Chełma. Mile widziane będą też inne pamiątki np.: pocztówki, etykiety, przedmioty codziennego użytku będące symbolem PRL, które uzupełnią wystawę i znajdą się w towarzyszącej jej publikacji.

Fotografie i dokumenty będzie można udostępniać w formie oryginałów lub w formie cyfrowej. Inne pamiątki będzie można przekazywać jako depozyt lub jako dar na rzecz muzeum.

Kto chciałby mieć swój udział w tworzeniu tej wystawy, może kontaktować się z Działem Historii pod nr tel. 82 564 05 70 wew. 538, 536 lub na e-mail: beata.mojska-zajac@mzch.pl (kierownik Działu Historii Beata Mojska-Zając).

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.mzch.pl