Krzysztof Grabczuk z jedynką na liście Koalicji Obywatelskiej, Zdzisław Szwed kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Senatu. Zmierzy się z nim Józef Zając, który tym razem wystartuje z własnego Komitetu Wyborczego. Na liście Trzeciej Drogi zapewne znajdzie się Ewa Jaszczuk. Na liście PiS z pewnością znajdzie się też miejsce dla Anny Dąbrowskiej-Banaszek. Możemy ogłosić: kampania oficjalnie wystartowała.
Do wyborów zaplanowanych na 15 października zostało już niewiele czasu. Kalendarz wyborczy jest nieubłagany – do 6 września br. partie muszą zgłosić listy kandydatów, a to oznacza, że muszą zebrać ustawową liczbę podpisów. W każdym okręgu wyborczym wymagane minimum podpisów wynosi 5000.
Na kogo będziemy głosować
Ilu list wyborczych powinniśmy się spodziewać w Chełmie? Na razie nie wiadomo. Z pewnością będą to listy największych graczy:
- Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (m.in.: Suwerenna Polska, Sprawiedliwa Polska, OdNowa);
- Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska Zieloni i Agrounia);
- Trzecia Droga (PSL i Polska 2050);
- Konfederacja;
- Lewica;
- Bezpartyjni Samorządowcy, do których ostatnio dołączyła grupa chełmskich radnych skupionych w Klubie Radnych Chełmianie z Kamilem Błaszczukiem, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Chełm na czele.
O faktycznych numerach list zdecyduje losowanie przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą.
Kandydaci w wyborach do Sejmu
- Na wszystkich tych listach znajdą się z pewnością ludzie związani z naszym miastem. Spośród dotychczas ogłoszonych kandydatur najlepsze miejsce dla chełmianina przypadło obecnemu posłowi Krzysztofowi Grabczukowi. Będzie jedynką na liście Koalicji Obywatelskiej.
- Nic na razie nie wiemy o wyborczych planach PiS, czy szerzej – Zjednoczonej Prawicy. Na liście z pewnością znajdzie się miejsce dla Anny Dąbrowskiej-Banaszek. Niewiele jednak wskazuje, by miała to być wysoka pozycja. Z docierających do nas sygnałów wynika, że najwyższe miejsca władze partii rezerwują dla ludzi sprawdzonych w centrali, a więc tzw. spadochroniarzy z Ryszardem Madziarem (Wołomin), Marcinem Romanowskim (pochodzi z woj. kujawsko-pomorskiego) i Moniką Pawłowską (Ryki) na czele.
- Zgodnie z koalicyjnym porozumieniem kandydata Trzeciej drogi wskazać ma PSL. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie. Wiadomo jednak, że raczej nie można spodziewać się na pierwszym miejscu osoby związanej z naszym miastem. Nie wiadomo też, na której pozycji listy znaleźć się może Ewa Jaszczuk, prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
- Listę kandydatów Konfederacji otworzy Witold Tumanowicz. Tuż za nim znalazł się związany z Chełmem Wiktor Kasprzak
- Lewica w tych wyborach postawi raczej na spadochroniarzy. Jedynkę otrzymała działaczka partii Wiosna z Warszawy. Dalszych kandydatur na razie nie znamy.
- Niewiele na razie wiadomo o kandydatach Bezpartyjnych Samorządowców. Przyłączenie się do tego ugrupowania grupy radnych, na co dzień wspierających prezydenta Jakuba Banaszka, nie jest z pewnością przypadkowe. Czy i jak wysoko ktoś z nich znajdzie się na wyborczej liście, dowiemy się zapewne wkrótce.
Kandydaci w wyborach do Senatu
Na razie mówi się o dwóch kandydaturach: Zdzisława Szweda (PiS) i Józefa Zająca. Trudno sobie w tym momencie wyobrazić, by ktoś trzeci mógł się w tej stawce liczyć.
Z.Szwed, to aktualnie Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. J. Zająca szerzej przedstawiać nie potrzeba – profesor, współtwórca i były rektor chełmskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (obecnie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych), senator trzech kadencji. Startował początkowo z poparciem PSL a ostatnio Porozumienia Jarosława Gowina. Po upadkui tej partii jest senatorem niezależnym. W wyborach wystartuje pod szyldem własnego Komitetu Wyborczego. Opozycja nie wystawi jednak swojego kandydata, a to oznacza, że stawia na Zająca.