Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chelmianie protestowali z pielęgniarkami pod Kancelarią Premiera

Kalendarz Piotr
Chelmianie protestowali z pielęgniarkami pod Kancelarią Premiera

Pielęgniarki i położne protestowały przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pielęgniarki domagają się m.in.  wzrostu wynagrodzenia, co miałoby powstrzymać przedstawicielki tego zawodu przed emigracją bądź odejściem z zawodu. Protestowi towarzyszyła konferencja prasowa organizowana przez Polska Razem Jarosława Gowina i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyła dwójka chełmian – Lucyna Dargiewicz, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Jakub Banaszek,  współtwórca i koordynator programu Ochrony Zdrowia w „Polska Razem”.

Uczestnicząca w konferencji Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP mówiła, że złożone pielęgniarkom propozycje ewentualnych podwyżek wskazują, że nie zostaną objęte nimi pielęgniarki wykonujące zawód w podmiotach, które nie mają aktualnie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podwyżkę od września otrzymałyby tylko pielęgniarki zatrudnione u tych świadczeniodawców, którzy posiadają kontrakt z NFZ w zakresie lecznictwa szpitalnego. Dodatkowych pieniędzy nie dostałyby natomiast pielęgniarki zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak wskazała Dargiewicz, według propozycji resortu podwyżka wyniosłaby 172 zł netto miesięcznie, tymczasem związek domaga się wzrostu wynagrodzenia o 1500 zł. Zaznaczyła, że pielęgniarki chcą też wpisania ich w system świadczeń zamawianych przez NFZ. Pielęgniarki postulują również określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom, położnym i pacjentom.

Pielęgniarka z Chełma przekazała również Prezesowi Jarosławowi Gowinowi list z prośbą o zorganizowanie spotkania z Prezydentem Elektem Andrzejem Dudą i kandydatką PiS na Premiera Beatą Szydło. Dołączyły do niego również list zaadresowany do Premier Ewy Kopacz z opisem stanu pielęgniarstwa w Polsce.  Sam lider ugrupowania “Polski Razem” zadeklarował poparcie dla postulatów pielęgniarek.