Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Reklama

Chełmianin w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni

Kalendarz Piotr
Chełmianin w jury Festiwalu Filmowego w Gdyni

W poniedziałek rozpoczął się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do Trójmiasta zjechały osoby związane z polską kinematografią. Pojawił się tam również chełmianin Wojciech Zakrzewski, który znalazł się w jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Don Kichot to nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych dla najlepszego polskiego filmu ostatniego sezonu. Jest przyznawana od 1973 roku, ale od 2007 to jury Polskiej Federacji DKF decyduduje, kto zostanie jej laureatem.

W składzie tegorocznego jury zasiadają:

  • Wojciech Zakrzewski, animator i dziennikarz, organizator m.in. chełmskiej edycji ji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs oraz Przeglądu Kina Ukraińskiego. Prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug.
  • Edyta Kaszyca, kulturoznawczyni oraz animatorka kultury. Jej specjalnością sa filmy i sztuki wizualne. Autorka książek o kulturze bluesowej m.in. ,,Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla”, ,,Bluestracje – kultura Bluesowa na Śląsku 1998 -2011”.
  • Andrzej Kawala, założyciel i prezes Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej powstałego w Zielonej Górze. Dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Na program Festiwalu składają się: trzy sekcje konkursowe (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. “Czysta klasyka”, czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, “Skarby kina przedwojennego”, “Polonica”, czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne “Gdynia dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów Festiwalu. Co roku na Festiwalu wręczana jest nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.