Pierwsi pracownicy służby zdrowia w Chełmie zaszczepią się przeciw koronawirusowi zaraz po świętach, 27 grudnia. Tego samego dnia ruszą szczepienia medyków w całym kraju.
26 grudnia wieczorem przyjedzie do Polski pierwszych 10 tys. szczepionek przeciw koronawirusowi – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W jednej ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych zostaną one przepakowane i trafią do dwóch hurtowni. Stamtąd 27 grudnia rano trafią do ponad 70 szpitali, które rozpoczną szczepienia medyków i pracowników niemedycznych.
Wśród nich jest sześć placówek z województwa lubelskiego. Sąt to szpitale w:
- Białej Podlaskiej
- Chełmie,
- Puławach,
- Zamościu,
oraz
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Na przełomie grudnia i stycznia do Polski powinno dotrzeć kolejnych 300 tysięcy dawek szczepionki. Należy bowiem pamiętać, że aby szczepionka była skuteczna, pacjent musi przyjąć dwie dawki.
Narodowy Program Szczepień
przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, najpierw zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie “0” są pracownicy:
- szpitala węzłowego;
- pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych;
- pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracji i służb pomocniczych tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.
– W 2021 roku musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć – mówi premier Mateusz Morawiecki. – Szczepionka jest coraz większym światełkiem w tunelu. Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że te szczepienia przebiegają w sposób prawidłowy.
Do tej pory w kraju chęć zaszczepienia się wyraziło około 300 tys. osób z grupy “0”. Termin przyjmowania zgłoszeń mija już 28 grudnia.
Kto chce zaszczepić się przeciwko COVID-19, zgłasza się więc do swojego pracodawcy. Przekazuje jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala.
Przy zgłoszeniu pracodawca może skorzystać z przeznaczonego do tego formularza online dostępnego pod adresem: https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/. Jeżeli dany podmiot przekazał już zgłoszenie poprzez gabinet.gov.pl, to nie musi go przesyłać ponownie.