Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chełmscy radni pytają albo i nie

Kalendarz Piotr Janowski
Chełmscy radni pytają albo i nie

Pamiętacie, że pięcioletnia kadencja samorządu minęła 22 października tego roku? Rada Miasta Chełm, tak jak wszystkie samorządy w kraju, pracuje nadal. Jest to możliwe dzięki ustawowemu przedłużeniu tej kadencji o kolejne sześć miesięcy. Dyskusja o tym czy taka zmiana była potrzebna trwa od dawna i pewnie trwać będzie. Nas bardziej jednak interesuje, jak ta zmiana przełożyła się na pracę naszej Rady Miasta.

Od początku kadencji, a więc od listopada 2018 roku, radni brali udział w 83 sesjach. Część z nich odbyła się w warunkach pandemii, radni uczestniczyli więc w obradach za pośrednictwem łącz internetowych. Mimo to chełmski samorząd przegłosował 671 uchwał (średnio 134,5 uchwały rocznie).

Przeglądając wykaz uchwał RM Chełm możecie łatwo sprawdzić czym zajmowali się radni.

Podczas kolejnych sesji radni zapoznali się z dziesiątkami sprawozdań i różnych informacji. Złożyli także 520 interpelacji i zapytań. Łatwo wyliczyć, że było to średnio:

 • 104 interpelacje rocznie,
 • 20,61 interpelacji na jednego radnego w ciągu kadencji.

Magiczne słowo „średnio” bardzo zniekształca faktyczny obraz aktywności naszych radnych. A przecież przyjęło się powszechnie, zarówno w Sejmie, jak i w samorządach, mierzyć aktywność posłów i radnych właśnie liczbą złożonych interpelacji i zapytań. W rzeczywistości ta statystyka nie jest dla wszystkich równie łaskawa.

Prymusi …

Najaktywniejsi radni tej kadencji samorządu pod względem liczby złożonych interpelacji to:

 1. Tomasz Otkała – 134,
 2. Dariusz Grabczuk – 69,
 3. Mariusz Kowalczuk – 64.

O co pytali radni Prezydenta Chełma? W większości przypadków o sprawy na pierwszy rzut oka banalne, ale ważne dla mieszkańców, na przykład:

 • T. Otkała: Czy w trakcie remontu placu Łuczkowskiego znajdujący się tam zabytkowy kiosk został podłączony do wszelkich mediów, o ile było to możliwe, co zdaje się uprzednio było problemem z punktu widzenia funkcjonowania tego zabytkowego obiektu we współczesnej odsłonie?
 • D. Grabczuk: W imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej Lubelska 73 proszę o informację skąd wzięły się tak duże kwoty do wyrównania za zużytą energię cieplną z poprzednich lat. Tym bardziej mieszkańcy twierdzą iż wcześniejsze regulowanie opłat odbywało się na bieżąco. Proszę o ewentualną pomoc dla tych mieszkańców w/w wspólnoty.
 • M. Kowalczuk: W imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą o pilny montaż progów zwalniających przy ul. Trubakowskiej w okolicach Szkoły Podstawowej nr 12 oraz zlecenie prac porządkowych polegających na podcięciu gałęzi zasłaniających światła lamp ulicznych na terenie osiedla Zachód w szczególności przy blokach mieszkalnych.

Jak widać, są to sprawy istotne dla mieszkańców, których radni reprezentują. Tym bardziej może dziwić, że istnieje grupa radnych, która takimi kwestiami zdaje się nie być zainteresowana.

…i leserzy

Na drugim końcu naszego rankingu znajdziemy kilka znanych nazwisk radnych pełniących swe funkcje od wielu kadencji. Najmniej interpelacji i zapytań złożyli bowiem:

 • Piotr Malinowski – 0,
 • Mirosław Czech – 1,
 • Agata Fisz – 1,
 • Stanisław Mościcki – 4,
 • Ryszard Dżaman – 5.

Oczywiście teoretycznie możliwe jest to, że ta grupa radnych reprezentuje osiedla, na terenie których wszystko działa idealnie. Nie ma dziur w żadnej ulicy, świecą wszystkie lampy, przystanki lśnią czystością, chodniki są idealnie równe…. Nikt w to jednak nie uwierzy.

Sprawdź, jak pracuje Twój radny

W trwającej jeszcze kadencji radni mogli składać zapytania i interpelacje wyłącznie w wersji pisemnej. I po pobieżnej analizie składanych tekstów stwierdzić można, że to mogła być bariera zniechęcająca radnych do tej formy działalności. Możecie się zresztą przekonać o tym sami. Wszystkie zapytania i interpelacje oraz udzielone na nie odpowiedzi publikowane są bowiem na stronie internetowej Urzędu Miasta Chełm. Wystarczy, że w okienku wyszukiwarki wpiszecie nazwisko swojego radnego. Poniżej pełna lista radnych

 1. Maciej Baranowski,
 2. Longin Bożeński,
 3. Kamil Błaszczuk,
 4. Mirosław Jan Czech,
 5. Elżbieta Ćwir,
 6. Ryszard Dżaman,
 7. Agata Fisz,
 8. Dariusz Grabczuk,
 9. Piotr Jabłoński,
 10. Katarzyna Janicka,
 11. Tomasz Kazimierczak,
 12. Adam Kister,
 13. Piotr Krawczuk vel Walczuk,
 14. Mariusz Kowalczuk,
 15. Joanna Lis,
 16. Irena Machowicz,
 17. Piotr Malinowski,
 18. Stanisław Mościcki,
 19. Agnieszka Ostrowska,
 20. Tomasz Otkała,
 21. Edyta Rożek,
 22. Dorota Rybaczuk,
 23. Marek Sikora.