Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chełmska Platforma przygotowuje się do wyborów

Kalendarz Piotr Janowski
Chełmska Platforma przygotowuje się do wyborów

Blisko 70 osób wzięło udział we wczorajszym spotkaniu z parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej. Goście ze Sławomirem Neumanem, Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platformy na czele musieli odpowiedzieć na szereg pytań nie zawsze przyjaznych ich partii. Poradzili sobie – Neuman, Jakub Rutnicki i Marta Golbik nie ukrywali zadowolenia z poziomu dyskusji.

Dyskusja z pewnością była interesujące, a czasami – dzięki pytaniom uczestników – wręcz gorąca. Wszystkim bez wyjątku chcę podziękować za udział we wczorajszym spotkaniu – mówi Małgorzata Sokół, przewodnicząca chełmskich struktur Platformy.

Głównym celem spotkania była rozmowa na temat programu wyborczego partii na nadchodzące wybory samorządowe. W praktyce jednak nie zabrakło tematów z pierwszych stron gazet – przede wszystkim sprawy protestu osób niepełnosprawnych w sejmie. Neuman wezwany do odpowiedzi przez jedną z uczestniczek przypomniał jak zareagował rząd premiera D. Tuska na podobny protest w roku 2014. Skrytykował też Marszałka Sejmu za sposób traktowania przebywających w sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Wracając do wyborów. Wszyscy goście zgodnie podkreślali, że samorządy w Polsce sprawdziły się znakomicie. Ich zdaniem to własnie na tym poziomie zapadają i zapadać powinny wszelkie decyzje dotyczące społeczności lokalnych. Nie może być tak, że decyzję  o remoncie drogi w Chełmie podejmował będzie urzędnik w Warszawie.  Tymczasem obecna władza dąży do centralizacji wszystkich przejawów życia.

Zdaniem posłów PO istniej poważne zagrożenie dla poprawności przeprowadzenia jesiennych wyborów.  Przygotowane – ich zdaniem – na kolanie nowe przepisy nie dają żadnych gwarancji, że wybory będą w pełni transparentne. Już dzisiaj brakuje urzędników wyborczych, wiadomo też że nie uda się przeprowadzić transmisji ze wszystkich lokali wyborczych. największy problem to jednak komisje wyborcze. Zgodnie z nową ordynacją w każdym przypadku musi ich być aż dwie – jedna, która wybory przeprowadzi i druga która policzy głosy. Trudno przewidzieć czy uda się zebrać aż tylu chętnych.

W związku z tym że w dyskusji uczestniczył także Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, nie zabrakło także pytań o jego plany wyborcze. Padło pytanie:

Czy wystartuje Pan w wyborach na prezydenta Chełma?

bez zastanowienia Grabczuk odpowiedział:

Nie wykluczam.

***

Ze szczegółami wczorajszego spotkania zapoznacie się w naszej relacji video.  Będzie dostępna na początku przyszłego tygodnia.