Rzutem na taśmę Urząd Miasta opublikował listy ocenionych merytorycznie projektów złożonych w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Oceniający byli bezlitośni. Odrzucili 59 projektów.
Zgodnie z ogłoszonym przez prezydenta Jakuba Banaszka harmonogramem, specjalny zespół miał do 29 lipca czas na formalną i merytoryczną weryfikację projektów złożonych przez Mieszkańców. Przypomnijmy – chełmianie złożyli ich 108.
Wczoraj po południu (31 lipca) na stronie głównej Urzędu Miasta pojawiły się listy ocenionych projektów. Na co więc zagłosujemy w tegorocznej edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego?
Przez sito nie przeszło 59 pomysłów. Z czego aż 56 nie spełniło wymogów merytorycznych. Teraz ich autorzy mają siedem dni na składanie protestów na przeprowadzoną ocenę. Czasu jest niewiele tym bardziej, że termin już biegnie. W poniedziałek będzie to już jego dzień trzeci.
Dlaczego projekty odpadały?
Przyczyny było bardzo różne. Począwszy od braku wymaganych podpisów, poprzez dokumenty sprzeczne z aktualnymi planami samorządu, aż po propozycje dotyczące terenów, które nie należą do miasta. Liczba odrzuconych wniosków zdaje się jednak sugerować, że wymagania ustawiono bardzo wysoko. Przyjrzeliśmy się przyczynom, dla których przepadło kilka interesujących pomysłów. Projekt „Łączy nas piłka” przepadł ponieważ…
…nie spełnia kryterium projektu ogólnomiejskiego ze względu na realizację tylko na obszarze jednego osiedla. Jako projekt osiedlowy przekracza kwotę określoną regulaminem.
Niemal identyczną argumentację zastosowano w uzasadnieniu odrzucenia projektu zakupu 2 armatek do wytwarzania śniegu na stoku narciarskim w Kumowej Dolinie:
…zakupione armatki śnieżne obsługiwałyby nieruchomość (stok narciarski) położoną na terenie tylko jednego osiedla. Projekt nie może być również uznany za osiedlowy, ze względu na głoszenie go przez autora niezamieszkałego na osiedlu Rejowiecka.
Z kolei odrzucenie zielonych przystanków na Placu Gdańskim oraz przy SP nr 8 uzasadniono w sposób następujący:
Budowa Zielonego Przystanku przy Szkole Podstawowej nr 8 jest niewykonalna technicznie, ponieważ brak jest miejsca na usytuowanie przystanku w pasie drogi. Zgłoszony projekt w części jest zatem niewykonalny technicznie. Biorąc pod uwagę powyższe wykonanie przystanku wyłącznie na Placu Gdańskim pozbawia zgłoszonego zadania kryterium projektu ogólnomiejskiego.
Smaczku tej decyzji dodaje także fakt, że na liście projektów, które przeszły ocenę pozytywnie jest stworzenie… zielonego przystanku przy ul. Przemysłowej. Wystarczyło połączyć ten projekt z tym dotyczącym Pl. Gdańskiego.
To trzeba zmienić
Argumentacja pozwalająca na odrzucenie projektów zgodna jest z zapisami regulaminu BO. Zapisano tam, że przez projekt ogólnomiejski należy
…rozumieć projekt realizowany na obszarze przynajmniej dwóch osiedli Miasta Chełm lub na obszarze, który nie jest przypisany do żadnego osiedla.
Zapis ten oceniający odczytali jednak chyba zbyt dosłownie. Idąc ich tokiem rozumowania, można na przykład stwierdzić, że każde osiedle powinno mieć swój stok narciarski (?!).
To zabawne, dużo poważniejsze wydaje się jednak stwierdzenie, że tak przeprowadzona ocena jest w sposób oczywisty sprzeczna z ideą budżetu obywatelskiego. Najlepiej widać to na przykładzie projektu piłkarskiego. W swoim zamyśle łączy on mieszkańców wokół jakiegoś celu, wspiera więc rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Nie inaczej ma się sprawa z przystankami autobusowymi. Trudno wyobrazić sobie bardziej wspólne miejsca dla mieszkańców różnych osiedli niż właśnie te przystanki. Jednak poniekąd pańszczyźniane przypisanie mieszkańców „do ziemi” wartości te całkowicie niweczy. Ten problem powinien zostać rozwiązany przy zmianie regulaminu przed kolejną edycją chełmskiego BO.
Lista odrzuconych projektów wraz z uzasadnieniami
Chełmski BO obejmie prawie wszystkie osiedla
Pora na dobre wiadomości. Wśród 49 projektów, które na razie są pewniakami do udziału w głosowaniu, jest 5 przedsięwzięć ogólnomiejskich. Zagłosujemy też na projekty osiedlowe. I tak mieszkańcy osiedli wybierać będą spośród:
- Cementowni – 6,
- Dyrekcja Dolna – 3,
- Dyrekcja Górna -5,
- Działki – 6,
- Kościuszki – 4,
- Rejowiecka – 7,
- Słoneczne – 3,
- Śródmieście – 3
- Zachód – 7
Jak widać, na projekt osiedlowy nie zagłosują w tym roku mieszkańcy os. XXX-lecia. Dwa zgłoszone przez nich projekty nie przeszły oceny merytorycznej. Niestety, na razie nie wiadomo jaka jest wartość pozytywnie ocenionych projektów – lista nie zawiera takiej informacji. Przypominamy tylko, że prezydent przeznaczył na przyszłoroczny budżet obywatelski 2,5 mln. zł.
Lista projektów ocenionych pozytywnie
Co jeszcze przed nami?
Spójrzmy, co nas jeszcze czeka w bieżącej edycji chełmskiego BO:
- Do 7 sierpnia 2020 r. można wnosić odwołania do opublikowanej listy projektów,
- Pomiędzy 7 a 14 sierpnia 2020 r. trwać będzie rozpatrywanie wniesionych odwołań,
- Do 21 sierpnia 2020 r. publikacja ostatecznej listy projektów, które trafią pod głosowanie,
- Pomiędzy 7 a 11 września 2020 r. zaplanowano głosowanie,
- Najpóźniej 18 września 2020 r. publikacja wyników głosowania.