Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chełmskie Targi Książki

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełmskie Targi Książki

To pierwsze takie targi w mieście. Chodzi o prezentację i promocję lokalnych wydawnictw. Na 10 czerwca zapowiadamy I Chełmskie Targi Książki. Sprawdź szczegóły.

Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Chełma oraz Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zapraszają na I Chełmskie Targi Książki. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 10 czerwca, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej (ul. Partyzantów 40). Oficjalne otwarcie Targów o godz. 10:00.

Będą to I Chełmskie Targi Książki, których celem jest prezentacja i promocja lokalnych wydawnictw. Swoje publikacje przedstawią m. in.: Wydawnictwo Tawa, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie i Chełmskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Krzysztof Kołtun, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie, Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie i Dom Kultury w Krasnymstawie.

Targom będą towarzyszyły interesujące prelekcje, spotkania z autorami, wystawa z okazji 630. rocznicy powstania miasta Chełm oraz koncert.

Program targów:

10:00-10:15 oficjalne rozpoczęcie

10:30–11:15 spotkanie z Franciszkiem Piątkowskim, autorem książekz gatunkufantasy, z zawodu adwokatem, z zamiłowania blogerem podróżniczo-kulinarnym, z wyznania rodzimowiercą słowiańskim i żercą w lubelskiej grupie Krucze Gniazdo. Jego powieść Powiernik, zapoczątkowała cykl, który obecnie obejmuje kolejne powieści Widzący i Obrońcy oraz zbiory opowiadań: Powiernik. Bogowie i stwory, Widzący. Bogowie i stwory.

11:30-11:35 projekcja filmu Multimedialna rekonstrukcja 3D średniowiecznej wieży kamiennej w Chełmie – Bieławinie Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Chełma

11:40-12:30 promocja książki pt. Wczesnośredniowieczne osadnictwo ziemi chełmskiej autorstwa dr. Tomasza Dzieńkowskiego, archeologa, badacza wczesnego średniowiecza, pracownika Instytutu Archeologii UMCS, chełmianina z urodzenia

12:40-13:10 prelekcja dr. Andrzeja Rybaka, chełmskiego regionalisty, historyka i pracownika naukowego Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie pt.630. urodziny miasta Chełm

13:10-13:25 otwarcie wystawy z okazji 630.urodzin miasta Chełm w małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej

13:30–14:00 promocja Kalendarza i katalogu wystawy Matka Boska Chełmska – ikonografia autorstwa Magdaleny Mąki, pracownicy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

14:00–14:30 przerwa

Blok promocyjny Wydawnictwa TAWA

14:30- 15:00 promocja tomiku Opary, autorstwa znanych chełmskich poetów – Danuty Kurczewicz i Roberta Gałana. Danuta Kurczewicz jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział Lublin i autorką kilkunastu tomików poetyckich. Robert Gałan, poeta i bibliotekarz, był prezesem Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”

15:00-15:30 spotkanie z chełmskim historykiem, regionalistą, popularyzatorem wiedzy o Chełmie, Zbigniewem Lubaszewskim, autorem licznych artykułów popularnonaukowych i publikacji książkowych

15:30-16:00 prezentacjatwórczości Iwony Chudoby, autorki kilkunastu tomików poezji, wiceprezeski Chełmskiej Grupy Literackiej ”Lubelska 36”

16:20-17:20 Spotkanie ze Stefanem Dardąautorem powieści i opowiadań, głównie z nurtu literatury grozy i fantastyki oraz utalentowanym muzykiem, który w latach 1991–1995 występował w Orkiestrze św. Mikołaja. Pisarz jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego 2015 za zbiór Opowiem ci mroczną historię. Jego powieść Czarny Wygon. Bisy została wyróżniona przez portal Horror Online, magazyn Grabarz Polski oraz zdobyła Nagrodę Nautilus 2012.

17:20-18:00 koncert Sióstr Derlak. Chełmianki Barbara Derlak i Agnieszka Derlak są znane i cenione na ogólnopolskiej scenie muzycznej. Barbara jest współzałożycielką, autorką tekstów i frontmenką kapeli Chłopcy Kontra Basia. Z inicjatywy Agnieszki w 2012 powstał zespół jazzowy – Derlak/Trąbczyński/Szablowski Trio, przemianowane później na Aga Derlak Trio. W 2021 r. Chłopcy Kontra Basia, Aga Derlak, Andrzej Święs, Helena Jurek i Teresa Sagan nagrali płytę Bojarczuk – Wesele, składającą się z kompozycji do słów poety Stanisława Bojarczuka z Rońska k. Krasnegostawu, żyjącego w latach 1869-1956

Zapraszamy, wstęp wolny!

logo_chtk1-scaled.800x0.jpg