Chełmskie zapaśniczki gwiazdami OOM

Kalendarz Anna Wesołowska

Chełmskie zapaśniczki Wiktoria Kamela, Monika Dadas, Danuta Lisiewicz, Daniela Tkachuk i Urszula Piotrowska dostały listy gratulacyjne i upominki. Z jakiej okazji?

Zakończyła się XXVI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020”. Przez blisko dwa miesiące trwały rozgrywki w wielu miejscowościach województwa lubelskiego, także w Chełmie. OOM gościła ponad 2,5 tysiąca najlepszych młodych sportowców z całego kraju. Jej organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Województwo lubelskie zajęło ostatecznie siódme miejsce w klasyfikacji generalnej województw zdobywając 26 medali (8 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych). W klasyfikacji generalnej i medalowej zwyciężyło województwo śląskie z  dorobkiem 92 medali. Wydarzenie pokazało, że

lubelskie stoi zapasami.

Zapasy kobiet na Lubelszczyźnie od wielu lat należą do czołówki krajowej. Nie inaczej było podczas tegorocznej Olimpiady. Zapaśniczki zdominowały rywalizację sportową, wygrywając klasyfikację wojewódzką z dorobkiem 100,5 pkt. Drugie w tabeli śląskie zdobyło 63 punkty. Jednocześnie zawodniczki MKS Cement-Gryf Chełm wygrały klasyfikację klubową zdobywając 4 złote medale i jeden brązowy (zobacz).

Zapaśniczki i zapaśnicy z Lubelszczyzny zdobyli łącznie 13 medali, co stanowi połowę wszystkich medali zdobytych przez reprezentantów naszego województwa.

Jestem szczęśliwa, że zdobyłam złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rozgrywanej na Lubelszczyźnie. Spełniło się jedno z moich marzeń. Żałuję, że nie spełniło się drugie. Moim głównym celem w tym roku było reprezentowanie naszego kraju w Mistrzostwach Europy. Miały być rozgrywane we wrześniu w Polsce, jednak się nie odbyły.  Mam nadzieję, że w przyszłym roku dostąpię zaszczytu udziału w tej prestiżowej imprezie – mówiła Wiktoria Kamela – złota medalistka OOM w zapasach kobiet kat. 43 kg.

Jarosław Stawiarski, marszałek województwa, docenił wysiłek chełmskich zawodniczek. W podziękowaniu za godne reprezentowanie województwa w tegorocznej OOM Wiktoria Kamela, Monika Dadas, Danuta Lisiewicz, Daniela Tkachuk i Urszula Piotrowska (na zdjęciu) otrzymały listy gratulacyjne i sportowe upominki.

Okiem trenera

A tak wydarzenie ocenił Dariusz Kucharski, trener kadry województwa lubelskiego w zapasach kobiet:

W 2020 roku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbyła się w województwie lubelskim i była ze względu na pandemię covid-19 wyzwaniem organizacyjnym i szkoleniowym. Jako główny szkoleniowiec w zapasach kobiet start oceniam jako nadzwyczaj udany biorąc pod uwagę przerwy w zajęciach treningowych i przełożenie jej terminu z wiosny na jesień – co było poważnym wyzwaniem dla kadry szkoleniowej. Osobiście nie pamiętam, aby w tej grupie wiekowej osiągnięto taki doskonały wynik, zdobywając aż cztery złote medale. Dwa z nich zdobyły zawodniczki, które są najmłodszymi w tej grupie wiekowej, co dobrze rokuje na następne dwa lata. Dziękuję wszystkim trenerom współpracującym w ramach Kadry Wojewódzkiej, którzy przyczynili się do tego wspaniałego sukcesu.