Na początku pogarszające się samopoczucie. Trochę tak jak przy grypie. Tradycyjna kuracja nie pomaga. Niestety spacer po lesie sprzed miesiąca dawno już został zapomniany. Tak samo jak i to, że nikt nie sprawdził czy z lasu przypadkiem nie przyszedł wówczas do domu nieproszony gość. Ktoś, kto dzisiaj jest prawdziwą przyczyną dolegliwości. Kleszcz.
Warto o tym zagrożeniu pamiętać. Zwłaszcza teraz, kiedy licząc na poprawę pogody planujemy wycieczki na rozkwitające łąki, czy do lasu. Liczba ludzi, którzy za sprawą ukąszenia kleszcza zapadli na boreliozę w Polsce systematycznie rośnie.Raporty epidemiologiczne w roku 2016 odnotowały rekordową liczbę zachorowań – ponad 21 tys. potwierdzonych oficjalnie przypadków. Oznacza to wzrost o prawie 56% w stosunku do roku 2015 i dziesięciokrotnie więcej niż na początku tego wieku. W Województwie Lubelskim w ubiegłym roku boreliozę zdiagnozowano u ponad 1,9 tys. osób.
Suche statystyki nie oddają grozy jaką za sobą niesie, niewinne na pozór, ugryzienie niewielkiego pajęczaka. Na internetowej stronie Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę możecie przeczytać opowieści ludzi, którym to nieszczęście się przytrafiło.
Życie do góry nogami
Niezdiagnozowana, nieleczona borelioza, wywraca życie chorego do góry nogami, wręcz wyklucza z życia społecznego. W przypadku szybkiej i przede wszystkim trafnej diagnozy taki chory ma szansę uniknąć poważnych komplikacji. Borelioza głównie dotyczy takich grup zawodowych jak leśnicy, straż pożarna i graniczna, żołnierze, rolnicy. Jednak narażony jest każdy, kto spędza aktywnie czas na świeżym powietrzu, uprawia turystykę pieszą, rowerową oraz konną, zbiera grzyby czy jagody. Przed ukąszeniem kleszcza, a co za tym idzie przed boreliozą można się ochronić. Listę metod otwiera oczywiście rada aby unikać odwiedzania miejsc, w których żyją kleszcze. Niestety w Polsce kleszcze żyją wszędzie. Co więc jeszcze można zrobić? Odpowiedź znajdziecie na przykład tutaj.
Borelioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Konieczne są bardzo szczegółowe badania. Zagrożenie jakie stanowi borelioza, dostrzegli także twórcy Regionalnego Programu Operacyjnego naszego województwa. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków w konkursie na realizację regionalnego programu zdrowotnego związanego z jej zwalczaniem. Jego zwycięzcy będą realizować kompleksową i specjalistyczna diagnostykę boreliozy. Konkurs organizuje Urząd Marszałkowski. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej.