Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chóry dla Niepodległej

Kalendarz Anna Wesołowska
Chóry dla Niepodległej

Zapraszamy do kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie na koncert pieśni patriotycznych „Pro Patria”.

W unikalnym architektonicznie kościele Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Chór Krasnostawskiego Domu Kultury sięgną po kompozycje ze śpiewnika niepodległościowego.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 28 października, o godz. 16. Wydarzenie organizuje Krasnostawski Dom Kultury, we współpracy z Parafią św. Franciszka Ksawerego, jako część projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Projekt wspiera Program Wieloletni NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Inicjatorką koncertu jest Grażyna Majchrowicz.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej powstał w 1975 roku. Od 1987 r. jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. W chórze śpiewaja studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej i innych uczelni Lublina. W repertuarze zespołu są utwory sakralne, jazzowe, pieśni ludowe różnych kultur oraz dzieła oratoryjne. Chór odnosi sukcesy na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Od początku bierze udział w życiu kulturalnym Lubelszczyzny. Współpracował mi.in. z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Bałtyckiej i Toruńską Orkiestrą Kameralną. Największym atutem chóru, poza wysokim poziomem artystycznym, jest więź między śpiewakami, którzy po latach wspólnego tworzenia piękna, pozostają ze sobą w przyjaźni. W Krasnymstawie chórowi towarzyszyć będą: Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Żaneta Magryta-Sidoruk – wiolonczela, Jolanta Münch – fortepian, Grażyna Jakubecka – aktorka, Stefan Münch – słowo o muzyce. Razem wykonają m.in. „Boże wiecznej mocy” (J. Świder), „Czego chcesz od nas, Panie” (R. Twardowski, sł. J. Kochanowski), „Kto szuka Cię” (J. Świder, sł. L. Staff), „Życzenie” (F. Chopin, sł. S. Witwicki) „Tęsknota” (W. Żeleński) czy „Mów do mnie jeszcze” (M. Karłowicz).

Chór KDK powstał latem 1993 roku. Inicjatorem jego założenia i zarazem pierwszym dyrygentem był Edmund Nieścior.Obecnie kieruje nim Edward Kyc. Początkowo był to czterogłosowy chór męski skupiający około 30 osób. W lipcu 1994 r. chór powiększył się o głosy żeńskie: sopran i alt. Funkcjonujący nieprzerwanie zespół ma za sobą już ponad 500 występów. Chór występuje głównie na uroczystościach państwowych, miejskich i kościelnych. Chór KDK śpiewał m.in. w Sanktuarium w Licheniu, w Katedrze Lubelskiej, a także odbył tourne po Węgrzech.

Wstęp wolny!