Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia

Kalendarz Anna Wesołowska
Christos rożdajetsia. Dziś prawosławna Wigilia

Dzisiaj (6 stycznia) Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie.

Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego (zachodniego) 13-dniowe „przesunięcie”.
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj.

Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu świąt są niewielkie. Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, wśród których dominują ryby. 

Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. 
Szczegóły obchodów można sprawdzić na stronie Prokatedralnej Parafii Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie.
W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
Przez kolejne trzy dni wierni świętują Boże Narodzenie. 
Wszystkim obchodzącym Święta Bożego Narodzenia w tych dniach redakcja chelmski.eu życzy radości i ciepła przy rodzinnych spotkaniach.