Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Coraz bliżej do uruchomienia szybkiego internetu

Kalendarz Piotr
Coraz bliżej do uruchomienia szybkiego internetu

Jest już operator sieci szkieletowej, która zapewni poprawę dostępu do internetu w naszym regionie. Stosowną umowę z firmą GlenbrookInvestments podpisali 13 maja br. przedstawiciele województwa lubelskiego: Marszałek Sławomir Sosnowski i Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk.

Firma GlenbrookInvestments wyłoniona została drogą przetargu. Jest to konsorcjum trzech firm telekomunikacyjnych. – W oparciu o podpisaną umowę operator jest zobowiązany do dostarczeniai uruchomienia urządzeń aktywnych infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej – mówi Krzysztof Grabczuk. –Koszt jaki musi ponieść wykonawca, sięgnie 52 milionów złotych. Po zakończeniu inwestycji operator rozpocznieświadczenie usług na rzecz firm zajmujących się dostarczaniem internetu do indywidualnych gospodarstw domowych.

Właśnie trwa budowa ostatnich kilometrów tej sieci. Przewidujemy, że wkrótce rozpocznie się etap odbiorów technicznych sieci. Dobiega też końca cykl szkoleń dla mieszkańców gmin. – Warto pamiętać – podkreśla Grabczuk, – że na tę sieć składa się prawie 3 tys. km światłowodów, 14 węzłów szkieletowych i blisko 300 węzłów dystrybucyjnych. Całość kosztowała 385 mln zł; z czego prawie 270 mln zł to fundusze unijne.

Uruchomienie sieci szerokopasmowej planowane jest na początek przyszłego roku.