Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i budowę północnej obwodnicy Chełma. Tak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.
Coraz bliżej północnej obwodnicy Chełma i coraz więcej konkretów. Lubelski oddział GDDKiA poinformował, że Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przyjęła właśnie koncepcję programową dla budowy obwodnicy Chełma w ciągu drogi S12. A to oznacza krok bliżej do realizacji inwestycji.
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, posiedzenie KOPI przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji. Wzięli w nim udział przedstawiciele GDDKiA, organów administracji samorządowej i rządowej oraz innych instytucji zainteresowanych budową obwodnicy – czytamy na stronie GDDKiA.
Jak się dowiadujemy, uczestnicy spotkania omówili i ocenili dokumentację projektową inwestycji. Wypadło dobrze, bo kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Możemy się go spodziewać jeszcze w grudniu tego roku.
***
Przypomnijmy, obwodnica Chełma jest jednym z etapów budowy drogi ekspresowej S12, o docelowym przebiegu: A1 (Piotrków Trybunalski) – Sulejów – Radom – Puławy – Kurów – Lublin – Piaski – Chełm – Dorohusk – granica państwa (Kijów).
Trasa połączyć ma wschodnią część Polski z największymi ośrodkami gospodarczymi kraju. A dzięki nowej obwodnicy wiele ciężarówek i samochodów osobowych ominie Chełm. Zwiększy się przepustowość ruchu i poprawi bezpieczeństwo kierowców, a także mieszkańców miasta.
Przebieg
Projekt zakłada budowę dwujezdniowej drogi o długości około 16,9 km z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W ramach inwestycji powstaną cztery węzły drogowe, 9 wiaduktów, dwa mosty i 20 przejść dla zwierząt.
Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na obwodnicę w miejscowości Tytusin na istniejącej drodze krajowej nr 12. Zjadą z niej za węzłem Chełm Wschód w miejscowości Kolonia Antonin. Początkowo przez około 4 km projektowana trasa pobiegnie po południowej stronie istniejącej DK12. Ominie zabudowania w miejscowości Stołpie i przekroczy rzekę Garkę; następnie na przyszłym węźle Chełm Zachód przejdzie na drugą stronę DK12.
Dalej przebiegać będzie po północnej stronie Chełma. Następnie przekroczy rzekę Uherkę oraz linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa.
Budowę zaplanowano na lata 2023-2025.