Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Coraz bliżej północnej obwodnicy Chełma

Kalendarz Anna Wesołowska
Coraz bliżej północnej obwodnicy Chełma

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i budowę północnej obwodnicy Chełma. Tak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Coraz bliżej północnej obwodnicy Chełma i coraz więcej konkretów. Lubelski oddział GDDKiA  poinformował, że Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przyjęła właśnie koncepcję programową dla budowy obwodnicy Chełma w ciągu drogi S12. A to oznacza krok bliżej do realizacji inwestycji.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, posiedzenie KOPI przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji. Wzięli w nim udział przedstawiciele GDDKiA, organów administracji samorządowej i rządowej oraz innych instytucji zainteresowanych budową obwodnicy – czytamy na stronie GDDKiA.

Jak się dowiadujemy, uczestnicy spotkania omówili i ocenili dokumentację projektową inwestycji. Wypadło dobrze, bo kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Możemy się go spodziewać jeszcze w grudniu tego roku.

***

Przypomnijmy, obwodnica Chełma jest jednym z etapów budowy drogi ekspresowej S12, o docelowym przebiegu: A1 (Piotrków Trybunalski) – Sulejów – Radom – Puławy – Kurów – Lublin – Piaski – Chełm – Dorohusk – granica państwa (Kijów).

Trasa połączyć ma  wschodnią część Polski z największymi ośrodkami gospodarczymi kraju. A dzięki nowej obwodnicy wiele ciężarówek i samochodów osobowych ominie Chełm. Zwiększy się przepustowość ruchu i poprawi bezpieczeństwo kierowców, a także mieszkańców miasta.

Przebieg

Projekt zakłada budowę dwujezdniowej drogi o długości około 16,9 km z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W ramach inwestycji powstaną cztery węzły drogowe, 9 wiaduktów, dwa mosty i 20 przejść dla zwierząt.

Jadąc od strony Piask, kierowcy wjadą na obwodnicę w miejscowości Tytusin na istniejącej drodze krajowej nr 12. Zjadą z niej za węzłem Chełm Wschód w miejscowości Kolonia Antonin. Początkowo przez około 4 km projektowana trasa pobiegnie po południowej stronie istniejącej DK12. Ominie zabudowania w miejscowości Stołpie i przekroczy rzekę Garkę; następnie na przyszłym węźle Chełm Zachód przejdzie na drugą stronę DK12.

Dalej przebiegać będzie po północnej stronie Chełma. Następnie przekroczy rzekę Uherkę oraz linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa.

Budowę zaplanowano na lata 2023-2025.