Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Ćwiczenia przy granicy z Białorusią

Kalendarz Anna Wesołowska
Ćwiczenia przy granicy z Białorusią

W ten weekend możecie zaobserwować wzmożony ruch wojskowych przy granicy z Białorusią. Spokojnie, to ćwiczenia. Dziś w strefie przygranicznej rozpoczęły się trzydniowe ćwiczenia WOT oraz wojsk operacyjnych.

Od 16 do 18 września br. ponad 800 Terytorialsów i żołnierzy wojsk lądowych zaangażowanych będzie w strefie przygranicznej z Białorusią w zajęcia taktyczne pod kryptonimem KOP-22. 

– Celem zajęć pk. KOP-22 jest doskonalenie taktyki działań przeciw rozpoznawczych i przeciw dywersyjnych, działań ratowniczo-ewakuacyjnych oraz wsparcia działań Straży Granicznej – wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. –  Zajęcia uwzględniają zdobyte doświadczenia i posłużą zweryfikowaniu nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią.

W zajęciach udział weźmie ponad 800 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Do działania zaangażowana będą między innymi 1. Podlaska Brygada OT oraz 2. Lubelska Brygada OT, a także żołnierze z  2. i 18. Pułku Rozpoznawczego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.
Żołnierze, stanowiący dodatkowe siły skierowane na granicę, w ramach trzydniowych ćwiczeń przeprowadzą symulacje zdarzeń mających na celu przygotowanie ochrony pogranicza oraz zabezpieczenia terenu przygranicznego.