Jest długa historia, zbiór interesujących pamiątek, będzie odnowiony dworzec PKP… w Chełmie aż prosi się o muzeum kolejnictwa. I taki zamiar powzięły władze miasta. Co o tym myślicie?
Władze Chełma planują utworzenie w Chełmie kolejnego muzeum. Byłoby to miejsce, które gromadziłoby wiedzę i eksponaty związane z tradycjami kolejowymi Chełma.
Urząd Miasta Chełm właśnie porozumiał się z właścicielami eksponatów zgromadzonych w dotychczas funkcjonującej izbie pamięci kolejnictwa przy dworcu głównym PKP.
– Wiele z tych eksponatów to rzeczy naprawdę ciekawe, zabytki techniki kolejowej, narzędzia pracy kolejarzy, a także różnego rodzaju pamiątki, mapy, mundury, sztandary, dokumenty związane z historią kolejnictwa w Chełmie, unikalne fotografie, a nawet makieta kolejowa ukazująca chełmski węzeł kolejowy – mówi dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miasta Chełm, Bartłomiej Kazimierczak w rozmowie z Radiem Lublin.
Pamiątki z izby pamięci mają najpierw trafić do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Tutaj muzealnicy zajmą się ich inwentaryzacją.
Natomiast po ukończeniu modernizacji dworca głównego PKP w Chełmie (w połowie 2022 roku), eksponaty trafić mają właśnie tutaj. W wyremontowanym budynku ma powstać nowa ekspozycja. Nowa placówka będzie w założeniach prowadzić nie tylko działalność wystawienniczą, ale także edukacyjną i dokumentacyjną. Może się też stać nową atrakcją turystyczną.
***
Historia chełmskiego kolejnictwa sięga roku 1877, kiedy do Chełma dotarła Nadwiślańska Kolej Żelazna. Powstała wtedy stacja kolejowa III klasy i pierwszy drewniany dworzec. W 1889 roku przeniesiono do Chełma Techniczną Szkołę Kolejową (obecnie siedziba rektoratu PWSZ).
Kolejny ważny moment w historii chełmskiego kolejnictwa to lata 20-te XX wieku, gdy do miasta zaplanowano przenieść siedzibę Wschodniej Dyrekcji Okręgowej PKP. W 1928 roku rozpoczęto budowę Nowego Miasta, z gmachem Dyrekcji i kolejowym osiedlem mieszkaniowym. Prace przerwała wojna. W czasie okupacji węzeł chełmski został włączony w skład niemieckiej Kolei Wschodniej. W 1944 roku wycofujący się Niemcy zburzyli dworzec kolejowy w Chełmie.
Po wojnie kolej nadal miała duże znaczenie dla rozwoju miasta. Powstanie cementowni „Chełm” zwiększyło zapotrzebowanie na przewozy kolejowe. W 1960 roku w mieście stanął nowy dworzec. Zmiany po 1989 roku spowodowały likwidację niektórych zakładów chełmskiego węzła, zaś duży spadek przewozów ograniczył rolę stacji kolejowej Chełm.
Ostatnie lata to duże inwestycje w kolejnictwie dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Np. kolejna modernizacja dworca PKP w Chełmie to jeden z elementów Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Są też plany tworzenia nowej firmy – PKP Linia Chełmska Szerokotorowa sp. z o.o. z siedzibą w Chełmie.