Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dotacje z Unii. Na rolników czeka 718 milionów euro

Kalendarz Piotr
Dotacje z Unii. Na rolników czeka 718 milionów euro

Rusza kolejny etap Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem na pomoc finansową liczyć mogą młodzi rolnicy. Do rozdysponowania jest 718 mln euro, powiększone o kwotę niewykorzystaną w poprzedniej edycji.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyznaczył termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie w ramach „Premii dla młodych rolników” na 20 sierpnia. Jak czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych, wymagania z edycji 2014-2020, będą się różniły od tych poprzednich.

– Ponieważ dostałem dofinansowanie na start dla młodych rolników z PROW 2007-2013, będę brany pod uwagę do przyznania funduszy jako ten młody rolnik. Aby ubiegać się o pomoc, muszę wykazać, że moje gospodarstwo jest zarobkowe i mieści się w przedziale wielkości ekonomicznej wyznaczonej przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi nam Konrad (24 l.), młody rolnik z miejsowości Parypse (gmina Chełm). Dodatkowo, zarządca gospodarstwa, musi zajmować się nim co najmniej 12 miesięcy. Wnioskodawca nie może mieć ukończonych 40 lat, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zdobyć je w ciągu trzech lat. Beneficjent będzie mógł liczyć na wsparcie w wysokości 100 tys. złotych, a premia wypłacana będzie w dwóch ratach – 80% i 20%, odpowiednio w terminie 9 miesięcy od uzyskania decyzji i po zrealizowaniu biznesplanu.

Warto wspomnieć także, że oprócz 718 mln euro przeznaczonych na tę edycję programu, Polsce udało się wywalczyć 54 mln niewykorzystanych w ramach poprzedniej perspektywy. Dzięki temu na pomoc będą mogły liczyć kolejne 3 tysiące rolników.

To szansa dla mnie i dla mojej rodziny. Stworzyłem biznes plan, który powinien przynieść zarówno satysfakcję jak i pomnożenie kapitału. Dzięki tym funduszom, będę mógł zainwestować w sprzęt, który jest niewątpliwie ogromnym problemem, ponieważ koszty eksploatacji czy zakupu, na chwilę obecną przewyższają moje możliwości finansowe – komentuje pan Adam (31 l.), rolnik z powiatu chełmskiego.