Wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu biskupowi metropolicie Stanisławowa, można od 13 grudnia oglądać w ChBP.
Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów 40) w malej galerii prezentuje wystawę poświęconą błogosławionemu męczennikowi Grzegorzowi Chomyszynowi, greckokatolickiemu biskupowi metropolicie Stanisławowa. Ekspozycję zainspirowała książka-testament „Dwa Królestwa” (red. ks. Ihor Pełechatyj, Włodzimierz Osadczy, Wydawnictwo AA, Kraków 2017). Główne przesłanie wynikające z książki-testamentu biskupa Chomyszyn brzmi: należy kroczyć drogą wiary niezmąconej wpływami bezbożnych ideologii przybierających różne postacie. Biskup był bowiem zdecydowanym przeciwnikiem ukraińskiego nacjonalizmu reprezentowanego m.in. przez Dmytra Doncowa i Stefana Banderę.
Książka ukazała się w 150. rocznicę urodzin biskupa. Publikacja dostępna jest w zbiorach ChBP.
23 marca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci błogosławionego biskupa Chomyszyna. W uchwale czytamy m.in.:
Sejm (…) składa hołd Prorokowi Ukrainy, który był niestrudzonym głosicielem wartości europejskich wyrastających z tradycji chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej. Przestrzegał on swój naród przed zbrodniczymi ideologiami, nawołującymi do nienawiści i niszczenia wielowiekowego dorobku tradycji tolerancji wytworzonej na ziemiach I Rzeczypospolitej.
Postać błogosławionego biskupa powinna stać się symbolem polsko-ukraińskiego pojednania opartego na historycznym i duchowym dziedzictwie wspólnoty obu narodów, bazującym na niepodważalnych fundamentach moralności i prawdy.
Ze wstępu do książki: Biskup Grzegorz Chomyszyn został pojmany przez specjalny oddział komisariatu ludowego bezpieczeństwa państwa w rezydencji w Stanisławowie w nocy z 11 na 12 kwietnia 1945 roku, i odwieziony do wewnętrznego Więzienia Łukianiwskiego NKWD w Kijowie. Po 36 dniach przesłuchań i tortur zmarł śmiercią męczeńską 28 grudnia 1945 roku. (…) 27 czerwca 2001 roku we Lwowie Sługa Boży Grzegorz Chomyszyn, razem z pozostałymi heroicznymi wyznawcami wiary katolickiej, został ogłoszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Błogosławionym Męczennikiem Unickiej Cerkwi Greckokatolickiej.
Miałem zamiar – pisze biskup Grzegorz Chomyszyn – moją pracę o Dwóch Królestwach, napisaną jeszcze przed drugą wojną światową, zakończyć na Czwartej Części. Kiedy jednak w czasie drugiej wojny światowej narzucono nam reformę obrzędową, szkodliwą dla nas i niebezpieczną, poczułem się zobowiązany do napisania Piątej Części, o metropolicie Andrzeju Szeptyckim, którego działalność uważałem za pozostającą pod wpływem świata, nawet bez jego świadomości, również jako dowód, że można być pod wpływem świata, a przy tym wierzyć, że służy się Bogu. Nabrałem również przekonania, że działalność metropolity doprowadzi ostatecznie, jeśli nie do ruiny naszej cerkwi, to w każdym razie wywoła chaos, zamieszanie i dezorientację, dlatego nie mogłem milczeć i odważyłem się poddać analizie działalność metropolity, ażeby wskazać na źródło i okoliczności, wśród których ta reforma obrzędowa się zrodziła, ażeby ludzie dobrej woli mogli się zorientować, żeby nie chodzili po ciemku i zajęli świadome, jasne i odpowiednie stanowisko. Przy tym zaznaczam, że nie jestem nieomylny. Mogłem się w tym moim piśmie mylić w przedstawieniu niektórych osób, zakonów, okoliczności i poszczególnych faktów i dlatego uprzednio już odwołuję to, w czym się pomyliłem. Również nie chcę nikomu narzucać swojego osądu: niech każdy, kto będzie czytał, sam wyrobi sobie swój własny osąd.
Opiekunem wystawy jest mjr rez. dr Marek Gąska. Ekspozycję będzie można oglądać w ChBP do końca stycznia 2020 r.